Kegelovy cviky – dokáží pomoct proti častému močení

Trápí vás časté chození na malou, ale nevíte, co vše by vám mohlo s tímto delikátním problémem konečně pomoci? Pokud nechcete sázet na chemii a chcete udělat i něco pro své sexuální zdraví, vyzkoušejte Kegelovy cviky. Jaké jsou jejich výhody si přečtete v našem dnešním článku.

Kegelovy cviky na pánevní dno zná skoro každý. Zajímavé je na nich ale také to, že málokdo je opravdu cvičí. Což je obrovská škoda, protože Kegelovy cviky mají pro ženy, ale i pro muže spoustu zajímavých výhod.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 06/2024

Nejde jen o to, že posílí pánevní dno, které lépe odolá nechtěnému úniku moči (například při zakašlání, nebo při smíchu), ale také mohou zlepšit vaše sexuální prožitky

Což jsou rozhodně důvody, kvůli kterým byste je měli alespoň na čas vyzkoušet i vy.

kegelovy cviky proti častému močení

Co jsou to Kegelovy cviky?

Kegelovy cviky fungují na principu zatínání a uvolňování svalů, které se nacházejí v pánevní oblasti. Ovlivňují tedy nejen pevnost pánevního dna, ale i sexuální zdraví. (Dokonce prý přispívají ke zvýšené citlivosti a ke snazšímu dosažení orgasmu.) 

Jejich velkou výhodou je, že k nim není prakticky nic potřeba a můžete se jim věnovat i několikrát za den. A to bez toho, aniž by vás u nich někdo přistihl. 

Fungují tak, že na několik vteřin stáhnete svaly pánevního dna. (Pro lepší představu jde o svaly, které zapojujete během močení.) Ty krátce na to zase uvolníte a zatnete. Aby mělo toto cvičení požadovaný efekt, je potřeba se mu věnovat pravidelně několikrát za den. 
Pozor, svaly pánevního dna se rychle unaví, takže není vhodné si dávat nereálné cíle. Raději dělejte Kegelovy cviky s několika málo opakováními o trochu častěji, než přepálit start a snažit se o nesmyslně vysoký počet provedení jednou během dne.

Jak pomohou s častým močením?

Důvodů, proč dochází k oslabení lidského pánevního dna, které je zodpovědné za správné fungování intimních partií a svěračů, existuje spousta.

Zpravidla k tomuto procesu dochází vlivem:

 • Těhotenství
 • Porodu
 • Stárnutí
 • Vyšší tělesné váhy (která na tyto partie vynakládá o poznání větší nároky)

Co se týče toho, jak vám mohou Kegelovy cviky pomoci, tak jde o to, že vám posílí oblast okolo svěračů a také pomohou vrátit vaše orgány (v tomto případě močový měchýř) na anatomicky správné místo. Nic na sebe tedy netlačí a vše začne opět bez problému fungovat.

kegelovy cviky těhotenství

Kegelovy cviky pro ženy

Ženy mohou vzhledem ke své odlišné anatomii používat u Kegelových cviků různé pomůcky. V tomto případě jsou velmi vhodné venušiny kuličky, které samy o sobě taktéž přispívají k posílení pánevního dna. 
Kromě toho, že díky pravidelnému cvičení odstraníte (nebo alespoň zmírníte) potíže s inkontinencí dojde k posílení vaginálních stěn, které mohou být oslabené porodem. Kromě toho, že tuto změnu ocení váš muž budete mít i vy mnohem lepší sexuální prožitky.

Kegelovy cviky pro muže

Muži si myslí, že Kegelovy cviky slouží jen k posílení zdraví žen. To je ale učednická chyba. Kegelovy cviky u mužů taktéž posilují svaly pánevního dna. Kromě toho, že pomáhají řešit potíže s častým močením přispívají ke zdravému intimnímu životu. Zvlášť u mužů, které trápí erektilní dysfunkce

Závěr

Kegelovy cviky nejsou doménou jen jednoho pohlaví. Jelikož mají spoustu pozitivních účinků a není k nim prakticky nic potřeba, byla by škoda nechat ležet tuto příležitost k vylepšení vaší kondice jen tak ladem. Nebo myslíte, že ne?

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 06/2024