Trápí vás hyperaktivní močový měchýř? – Příznaky, prevence a léčba

Už se vám někdy stalo, že jste si odskočili na malou, ale za pět minut jste museli znovu a tak stále dokola? Pokud jste předtím vypili litr vody najednou, jde o pochopitelnou reakci těla, které se snaží zpracovat nadměrný příjem tekutin. Co když jde ale o váš častý problém, který nemá zjevnou příčinu? V tom případě vítejte do klubu lidí s hyperaktivním močovým měchýřem.

O infekcích močového ústrojí, nebo o zvětšené prostatě se u nás běžně hovoří. Už trochu menší pozornost však věnujeme jiným problémům s močením, které dovedou postiženým v mnoha ohledech dost zatopit. 

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 03/2024

Může jít například o problém s inkontinencí (nebo s nekontrolovaným únikem moči, chcete-li), nebo o potíže způsobené hyperaktivním močovým měchýřem. I když si mnoho z vás možná řekne, že jde o uměle vykonstruovaný problém, ti, kteří ho mají vám ve všech případech potvrdí, že jim způsobuje učiněné peklo na zemi. 

Víte, jaká je léčba hyperaktivního močového měchýře a jak poznáte, že byste ji měli podstoupit i vy?

léčba hyperaktivního močového měchýře

Příznaky hyperaktivního močového měchýře

Možná se ptáte, proč sem tento oddíl vůbec dáváme, když je přece jasné, že mezi hlavním symptom hyperaktivního močového měchýře patří časté nucení k močení. Ovšem, jak tomu tak bývá, jeho projevy mohou být o poznání širší. Proto vypíchneme pár bodů, které vám pomohou ho trochu lépe rozeznat.

Hyperaktivní močový měchýř se projevuje:

  • Neklidem
  • Nervozitou
  • Nekontrolovatelnou potřebou močit
  • Únikem moči
  • Častým močením
  • Nočním močením

Také může docházet k velmi trapným momentům na veřejnosti, kdy se postižený stydí za své časté odchody na toaletu. Také může mít strach z úniku moči na veřejnosti, může být nervózní, neklidný (podupává nohou, což může být znak potřeby si odběhnout), nebo může být uzavřený možnosti cestovat. (Bojí se, že nebude moci odejít na toaletu, když bude potřebovat, nebo bude muset žádat o časté zastavování.) 

V neposlední řadě, člověk s hyperaktivním močovým měchýřem může před každým odchodem do města, nebo na společenskou událost obsesivně vyhledávat polohu veřejných toalet.

Jak tedy vidíte, hyperaktivní močový měchýř může člověku dost pošramotit mezilidské vztahy a v neposlední řadě také jeho zdravé sebevědomí.

Léčba

Vzhledem k tomu, že příčiny hyperaktivního močového měchýře mohou být způsobené nějakou fyziologickou abnormalitou, nebo způsobem životního stylu, neexistuje příliš mnoho metod jeho léčení. Některé z nich bychom navíc označili za relativně málo známé a běžné.

Na začátku léčby se (prakticky každý) doktor pokusí o méně invazivní způsob řešení vašich obtíží. Proto vám může doporučit fyzioterapeuta, který se zaměřuje na správné fungování pánevní oblasti. Pokud vám nepomůže, teprve pak by měly následovat léky a další invazivní zákroky. (Co se týče botoxu, jeho efekt vydrží cca 8 měsíců. U některých lidí to ale může být i mnohem kratší dobu.)

Abyste měli trochu představu, o čem mluvíme, prozdravíme vám, že se setkáváme s:

  • Léky na hyperaktivní močový měchýř 
  • Čaji na hyperaktivní močový měchýř (obvykle jde o směsi, které jsou určené pro podporu normálního fungování močových cest)
  • Botoxem
  • Operací, která má za cíl zvýšit kapacitu měchýře
  • Nervovou stimulací
  • Fyzioterapií, která má za cíl zlepšit funkce pánevního dva
hyperaktivní měchýř

Prevence, aneb jak se bránit

Pokud se vám ani jedna z výše uvedených variant moc nezdá, můžete se pokusit věnovat jisté formě prevence. Ačkoliv vám dá trochu více práce a budete se muset trochu hlídat v tom, co jíte, pijete a co během dne děláte, můžete s nadměrným močením relativně snadno snadno zatočit.

Vyzkoušet můžete:

  • Akupunkturu
  • Homeopatika
  • Používání esenciálních olejů, které uvolňují stažené svaly a napětí (levandule, ylang-ylang, dýňový olej…)
  • Kegelovy cviky na posílení pánevního dna
  • Meditaci
  • Střídmé popíjení nápojů (vhodně rozložený pitný režim během dne dělá skoro zázraky)

Hodně pomoci by vám mohla i celková změna životního stylu. V překladu to znamená, že nebudete pít tolik kávy, alkoholu a jiných močopudných nápojů. Také se vyhněte bublinkovým nápojům, které mohou dráždit váš močový měchýř. Abyste se nemuseli každou chvíli zvedat z postele, naposledy pijte 2-3 hodiny před spaním.

Vaše potíže může zhoršit i alergie na lepek, konzumace citrusového ovoce, rajčata, pálivé jídlo, vysoce zpracované jídlo (i z polotovarů), nebo některý druh sladidel. Je možné, že spouštěč potíží bude trochu pracné najít. Na druhou stranu, jakmile zjistíte, co vám nedělá dobře, bude pro vás jednodušší se dané potravině, nápoji nebo ingredienci vyhnout. (A tím pádem vůbec nespustíte řetězec, který vede k vašim fyzickým, psychickým a společenským problémům.)

léčba hyperaktivního močového měchýře

Vitamíny, bylinky a doplňky stravy

Jak už bylo uvedeno o pár odstavců výše, s nedostatečnou funkcí ledvin a močového měchýře vám mohou pomoci i vitamíny, bylinky a doplňky stravy. 

I když se to může jevit jako protimluv (v souvislosti s tím, co jsme napsali v předchozím modulu), hodně lidem pomáhá kapsaicin obsažený v pálivých papričkách. Čínská lidová medicína nedá v tomto ohledu dopustit ani na potravinové doplňky z kukuřice seté

Vsadit ale můžete i na dýňová semínka, popřípadě na přípravky, které obsahují brusinky. Nic nepokazíte ani zvýšeným příjmem vitamínu C.

Závěr

Hyperaktivní močový měchýř většinou není způsobený vážnou zdravotní indispozicí. Na druhou stranu mnoha lidem dost stěžuje život, takže je určitě lepší nenechat ho jen tak být. Byla by to škoda, protože i jen s menší změnou životního stylu mohou vaše komplikace snadno odeznít.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 03/2024