Nejúčinnější bylinky na močové cesty pro ženy i muže

Máte vleklé potíže s močovými cestami a už nevíte, co si s nimi máte počít? Ať už jde o nezhoubně zvětšenou prostatu, anebo o záněty močových cest, které trápí v mnohem větší míře ženy, mrkneme se, které bylinky můžete na své trable vyzkoušet!

Močové ústrojí je poměrně rozsáhlé a tvoří ho několik důležitých částí. V horních močových cestách najdeme párový orgán, kterým jsou ledviny. Ty nepřetržitě filtrují krev a odpadní látky, které už nejsou v těle potřeba, posílají močovody do močového měchýře.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 07/2024

Ten je objemným vakem, který dokáže pojmout velké množství tekutiny. Jakmile ale dojde k jeho dostatečnému zaplnění, tělo vyšle signál do mozku, který mu řekne, že je potřeba močový měchýř vyprázdnit. Přebytečná tekutina se pak dostane pryč z těla močovou trubicí.

U mužů pak do močového ústrojí určitou měrou zasahuje i předstojná žláza, které se říká prostata, a která je technicky vzato součástí reprodukčního ústrojí. (Protože produkuje tekutinu, která je důležitá pro přežití a pohyblivost spermií.) Jelikož se ale nachází pod močovým měchýřem a prochází jí močová trubice, jakmile ji postihne nějaký problém (nejčastěji nezhoubné zvětšení), taktéž může způsobit problémy s normálním vyprazdňováním.

Jakým komplikacím musí ženy a muži v souvislosti se svými močovými cestami nejčastěji čelit? A které bylinky se na ně nejběžněji doporučují?

Nejčastější problémy s močením u mužů

Muži mají ve zralém a starším věku pravděpodobně největší problémy s nezhoubně zvětšenou prostatou. Hned v závěsu pak může být ještě zánět prostaty (který může být i chronický) a rakovina prostaty.

Prostata se během života samovolně zvětší, takže může začít stlačovat močovou trubici, která pak má problém evakuovat moč tak, jak by správně měla. (Představte si to asi jako dopravní zácpu na dálnici po zúžení silnice.) Následkem toho pak dochází k častému a přerušovanému močení. A zbytky moči mohou také způsobovat větší náchylnost k zánětům.

Všímejte si také:

Někdo také může zaznamenat pocit tlaku v podbřišku či v anální oblasti.

bylinky na močové cesty a prostatu

Nejčastější problémy s močením u žen

Co se týče problémů s močením, které mají nejčastěji ženy, běžně se týkají infekcí močových cest, které se objevují po styku, v těhotenství ale i v menopauze. Velkou měrou se na tom podílí skutečnost, že mají kratší močovou trubici, která navíc ústí poblíž otvorů, ze kterých se do ní mohou snadno dostat nejrůznější nečistoty. Vliv však mají i hormonální výkyvy, kterým se nedá v průběhu života nijak bránit.

Mezi běžné projevy infekce močových cest patří:

V případě, že se problémy s močovými cestami nijak neřeší, zánět se může dostat z močové trubice až do močového měchýře. Případně může dosáhnout až do ledvin.

Se zánětem ledvin není žádná legrace, protože může být velmi komplikovaný a může vyžadovat hospitalizaci. V krajním případě pak může způsobit selhání ledvin nebo jejich zhoršenou funkci v budoucnu.

Mezi hlavní projevy zánětu ledvin patří bolest v zádech, vysoká horečka a zvracení.

4 nejlepší bylinky na prostatu

Saw palmetto

Saw palmetto není technicky vzato bylina, ale druh palmy. V alternativní medicíně se již po staletí používá ke zmírnění močových příznaků, včetně těch způsobených zvětšenou prostatou. Nejlepší je ho však kombinovat ještě s dalšími látkami přírodního původu, které mohou podpořit jeho efekt.

saw palmetto na prostatu
slivoň africká na prostatu

Slivoň africká

Pygeum pochází z kůry africké slivoně. V tradiční medicíně se používá k léčbě močových potíží již od starověku a zejména v Evropě se často používala k léčbě příznaků nezhoubně zvětšené prostaty.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá patří k oblíbeným bylinkám, které se používají v přírodní lidové medicíně. Naše babičky věřily, že kopřiva má močopudné účinky. Také se ale doporučuje jako přírodní prostředek na podporu normální funkce prostaty při jejím nezhoubném zvětšení.

Studie na lidech naznačují, že kopřiva v kombinaci s dalšími bylinami (zejména saw palmetto) může být účinná při zmírňování příznaků, jako je snížený průtok moči, neúplné vyprázdnění močového měchýře, kapání po močení a neustálé nucení na malou.

kopřiva dvoudomá na prostatu
vrbovka bylinka na prostatu

Vrbovka malokvětá

Hodně známá je v našich končinách i vrbovka malokvětá, která se obvykle doporučuje nejen na podporu normální funkce močových cest, ale i na podporu normálního stavu prostaty. Z toho důvodu by ji měli mít všichni muži ve svém hledáčku a při problémech ji alespoň jednou vyzkoušet.

Jak užívat bylinky na prostatu?

Muži, kteří mají potíže s nezhoubně zvětšenou prostatou, mohou vyzkoušet přírodní doplňky stravy na podporu normální činnosti močových cest a prostaty. Kromě výše uvedených bylinek (saw palmetto, slivoň africká, kopřiva dvoudomá a vrbovka malokvětá) by měl takový doplněk obsahovat i další důležité látky.

K nim patří ještě:

  • Lykopen
  • Zinek
  • Selen

4 nejlepší bylinky na zánět močových cest

Zlatobýl obecný

Zlatobýl obsahuje chemické látky, které mohou zvýšit průtok moči a snížit otoky. Může také ničit bakterie a plísně. Lidé zlatobýl používají při zvětšené prostatě, ledvinových kamenech, infekcích močových cest, zubním plaku a mnoha dalších onemocněních.

zlatobýl na močové cesty
kopřiva na močové cesty

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva má i mnoho dalších způsobů použití. Dnes ji mnoho lidí používá k léčbě močových potíží v počátečních stádiích zvětšené prostaty. Používá se také při infekcích močových cest, senné rýmě nebo v obkladech či krémech na zmírnění bolesti kloubů, podvrtnutí a natažení, zánětu šlach a bodnutí hmyzem.

Lichořeřišnice větší

Zato lichořeřišnice větší se s trochou nadsázky považuje za přírodní antibiotikum. Může totiž nabídnout antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Z toho důvodu se běžně používá při řešení zánětů močových cest. Také je ale možné ji vyzkoušet i na sezónní nachlazení. Zajímavostí je, že tato bylinka se dá užívat i během léčby antibiotiky, protože může podpořit konzervativní způsob léčby.

lichořeřišnice na močové cesty
přeslička rolní na močové cesty

Přeslička rolní

Předpokládá se, že přeslička rolní obsahuje chemické látky, které zvyšují množství moči, jež tělo produkuje. Přeslička se v léčitelství používala již ve starověkém Řecku. Kromě potenciálních účinků jako diuretikum se přeslička používá také k péči o kůži a nehty, na hojení ran, při osteoporóze a k obnově kostí.

Jak užívat bylinky na močové cesty?

 Ano, i na močové cesty můžete vyzkoušet všechny výše uvedené bylinky. Ty však hledejte ve vícesložkovém doplňku stravy na podporu normální funkce močového ústrojí, který kromě nich obsahuje ještě klikvu velkoplodou a d-manózu.

Také nezapomínejte na to, že pro udržení normální funkce močových cest je velmi důležitý i správně nastavený pitný režim a posilování imunitního systému, který si snáz poradí s infekcí.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 07/2024