Zánět močového měchýře: Jak na rychlou pomoc?

Zánět močového měchýře není v naší populaci vůbec ničím neobvyklým. Tím spíš, že infekce močových cest jsou u lidí všech věkových kategorií poměrně dost časté. Jelikož s sebou ale přináší nepříjemné příznaky, které mohou narušovat vaši vnitřní pohodu, podíváme se, jak na zánět močového měchýře vyzrát v domácích podmínkách.

Infekce močových cest se mohou objevit téměř znenadání, obvykle si ale nějakého problému okamžitě všimneme. Například u žen představuje velký rizikový faktor jejich fyziologie, kvůli které mají kratší močovou trubici. Navíc, ústí u několika otvorů, ze kterých se mohou snadno přenášet nežádoucí patogeny, například při utírání na toaletě a při pohlavním styku.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 05/2024

Ani muži ale nezůstávají stranou. Ve zralém věku na ně většinou útočí nezhoubně zvětšená prostata, která znemožňuje kvalitní vyprázdnění měchýře. Zbytky moči pak mohou dělat v močovém ústrojí pěknou neplechu, což se často odráží právě na častějších infekcích.

Jak se zánětem močového měchýře rychle zatočit?

Zánět močového měchýře – domácí léčba

Když máte vážnou infekci močových cest, lékař vám může doporučit užívání antibiotik, která si dovedou poradit s širokou škálou bakterií. Jenže, potíž je v tom, že časté užívání antibiotik není pro organismus zrovna zdravé. Navíc můžete tímto způsobem přispět ke vzniku antibiotické rezistence. (Což v překladu znamená, že antibiotika přestávají na nepřátelské bakterie fungovat. Rizikem tohoto jevu pak může být větší úmrtnost na choroby, které dnes považujeme za málo smrtelné.) Ne, že by užívání antibiotik nemělo v některých situacích smysl, je však žádoucí, aby to nebylo příliš často.

Z toho důvodu vám mohou lékaři doporučit, ať mírnější infekce močových cest, které navíc ani bakterie způsobovat vždycky nemusí, zkusíte zkrotit přírodními prostředky. S tím, že teprve když nezaberou, můžete společně vytáhnout silnější kalibr. Které tipy a triky ale můžete vyzkoušet?

Tipy na rychlou pomoc

rychlá pomoc při zánětu močového měchýře

Pitný režim

Základním pilířem úspěchu je dobře nastavený pitný režim, který by měla z větší části tvořit čistá kohoutková voda. Pro příjemnější chuť do ní můžete dát nakrájené ovoce, bylinky a podobně. V neposlední řadě také nezapomínejte na teplé čaje, které taktéž přispívají k lepšímu zavodnění a k podpoře vyplavování škodlivin.

Časté močení

Když vás během močení všechno štípe a pálí, je pochopitelné, že se budete snažit močit co možná nejméně. Jenže, tento krok může být dost kontraproduktivní. Hlavním cílem je, aby v měchýři nezůstávala moč zbytečně dlouho, pokud tedy pocítíte potřebu, neměli byste ji zadržovat, ale měli byste zamířit na toaletu.

Teplo

Bolest a nepříjemné pocity v podbřišku vám může pomoci lépe zvládat nahřívací polštářek, který si přiložíte na břicho. Pokud ho nemáte, zkuste alespoň gumovou láhev na horkou vodu. Dávejte ale pozor na to, aby obklad nešel přímo na kůži, jinak hrozí, že si způsobíte popáleniny.

Vhodné oblečení

Dalším tipem, který může omezit množení patogenů, může být nošení prodyšného a volného (nejen spodního) prádla. Díky tomu by nemělo docházet k nadměrnému zapařování intimní oblasti. To by mohlo následně vést ke zpomalení množení nepřátelských patogenů. V budoucnu může tento krok také přispět k nižšímu výskytu močových obtíží.

bylinky rychlá pomoc zánět močového měchýře

Bylinky

Když sáhnete po přírodních doplňcích stravy na podporu močových cest, dávejte dobrý pozor na to, abyste v jejich složení našli klikvu velkoplodou, která se tradičně spojuje s podporou normálního stavu močového ústrojí.

Také vám může pomoci, když v doplňku stravy najdete:

 • Lykopen
 • Zinek
 • Vrbovku malokvětou
 • Kopřivu dvoudomou
 • Slivoň africkou

A další látky, které jsou důležité především pro muže. Tyto složky přispívají k normálnímu stavu prostaty, takže by mělo docházet ke snazšímu vyprázdnění měchýře, a tím pádem k redukci vzniku infekcí někdy v budoucnu.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 05/2024