Infekce močových cest: Jak ji poznat a léčit?

Infekce močových cest trápí hlavně ženy, ale není to vždy pravidlem. V určité životní etapě se začne tento problém objevovat ve zvýšené míře i u mužů, kteří mají potíže s prostatou. Jaké jsou její příznaky a projevy? A jakým způsobem se dá tento problém vyléčit?

Močové ústrojí je poměrně dost rozsáhlé a tvoří ho hned několik částí. Kromě močové trubice se infekce může dostat až do močového měchýře. V krajních případech se přes močovod dostane až do ledvin, ve kterých pak může vzniknout nebezpečný zánět, jež může hrozit i selháním tohoto párového orgánu.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 05/2024

Vše přitom začíná velmi nenápadně. Je tedy hodně důležité, abyste příznaky zánětu nepodceňovali a abyste začali včas jednat.

Co je to infekce močových cest?

Infekce močových cest je stav, v jehož průběhu dojde k tomu, že se do močových cest dostanou patogeny, které tam nemají co dělat. Nejčastěji jde o bakterie, které se mohou dostat dovnitř při pohlavním styku a podobně. U žen hraje velkou roli skutečnost, že je jejich močový trubice kratší. Zároveň ústí blízko několika otvorů, ze kterých se mohou patogeny snáze dostat dovnitř. Velkou roli hraje i těhotenství a menopauza, v jejichž průběhu dochází ke změnám hormonální činnosti.

Její příznaky a projevy

příznaky projevy infekce močových cest

Příznaky infekce močových cest nejspíš dobře znáte, jak se ale říká, opakování je matkou moudrosti, proto si je pro jistotu zrekapitulujeme.

Mezi nejznámější projevy patří:

V případě, že je krve v moči hodně, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože to nikdy není dobré znamení.

Příčiny u mužů a žen

U mužů může docházet k infekcím močových cest kvůli problémům se zvětšenou prostatou. Na vině je skutečnost, že zvětšená prostata znemožňuje úplné vyprázdnění močového měchýře, což vede k tomu, že v něm zůstávají zbytky moči, které pak mohou způsobovat problémy.

U žen je pak na vině těhotenství, v jehož průběhu dochází k mnoha změnám v hormonální činnosti a v činnosti imunitního systému, který v té době pracuje dost odlišným způsobem. Infekce také způsobuje menopauza, která taktéž přináší velkou změnu v činnosti ženských hormonů. V neposlední řadě pak musíme znovu připomenout problém s kratší močovou trubicí, kvůli které se patogeny snáze dostanou tam, kde nemají za normálních okolností co pohledávat.

Léčba infekce močových cest

Mezi standardní způsoby léčby infekce močových cest patří zvýšené množství tekutin. Ty by měly podpořit propláchnutí močových cest a odstranění nežádoucích látek z močového traktu. Dále pomáhá i klid na lůžku a nahřívací polštářek na podbřišku, který může zmírnit bolesti. V neposlední řadě také vyzkoušejte klikvu velkoplodou.

U mužů pak přichází v úvahu, aby vyzkoušeli dlouhodobé užívání doplňků stravy na podporu normálního stavu prostaty, které obsahují bylinky a další látky přírodního původu, jež mohou pozitivně ovlivnit její funkci a snadnější vyprazdňování.

léčba infekce močových cest antibiotika

Antibiotika

V případě, že je infekce močových cest vážná a nechce se vás pustit, lékař může na bakterie, které ji zavinily, nasadit antibiotika.

Nezapomínejte ale na to, že i když je užití antibiotik v mnoha situacích opodstatněné, není zcela bez rizika. Jelikož antibiotika nedokáží rozeznat přátelské a nepřátelské bakterie, často dojde k vyhubení přátelských mikroorganismů, jež jsou důležité pro normální stav trávení a pro normální stav imunitního systému.

Z toho důvodu se doporučuje, aby lidé společně s antibiotiky (a několikahodinovým odstupem) užívali i probiotika, která by mohla úbytek přátelských a pro člověka důležitých mikroorganismů trochu omezit.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 05/2024