Zánět ledvin: Příznaky, příčiny a přírodní léčba

Akutní zánět ledvin je poměrně nebezpečný zdravotní stav, který může v krajním případě skončit dokonce i úmrtím. Existuje ale i chronický zánět ledvin, který se projevuje dlouhodobě zvýšenou teplotou. Jaké má zánět ledvin projevy? A jakými způsoby se dá léčit? Na to se podíváme v našem dnešním článku.

Zánět ledvin je vážný zdravotní problém, který by se neměl podceňovat. Začít to přitom může zcela nevinně. Na začátku může být pro mnohé banální infekce močových cest, která se dostane do vyšších sfér močového traktu, kde začne dělat neplechu.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 05/2024

Ačkoliv má zánět ledvin obvykle celkem dramatické příznaky, existuje i zánět ledvin bez teplot, kdy o svém zdravotním problému vůbec nemusíte vědět.

Jak tedy poznáte, že máte nějaký problém? A jak se vyplatí v takové chvíli postupovat?

Co je to zánět ledvin?

Jak už název tohoto zdravotního problému jasně napovídá, zánět ledvin je stav, v průběhu kterého dojde k infekci ledvin. Jelikož jsou úplně nahoře, někdy se mu také říká infekce horních močových cest. Podle projevů choroby ho dělíme na akutní, který má dramatický průběh a může ohrozit váš život, a na chronický, který sice tak dramatický být vyloženě nemusí, ale dovede vám znepříjemňovat existenci delší dobu. V mnoha případech je při léčbě nutná hospitalizace v nemocničním prostředí.

co je zánět ledvin příznaky příčiny

Příznaky zánětu ledvin

Zánět ledvin se může na začátku projevovat jako infekce močových cest, která se pak může značně rozšířit. Z toho důvodu nemusí být počáteční projevy tohoto problému extra výrazné. Postupně se ale mohou začít zhoršovat.

Mezi typické příznaky patří například:

Pokud je situace vážná, neměli byste na nic čekat a měli byste nemocného okamžitě dopravit k lékaři.

Jaké jsou jeho příčiny?

V některých případech nemusí být vznik zánětu ledvin zjevný, většinou je ale na vině nějaká infekce. (Mezi rizikové faktory patří žloutenka a onemocnění HIV.) Také může jít o rozšířenou infekci močových cest nebo o následek užívání antibiotik.

zánět ledvin přírodní léčba

Přírodní léčba

Zánět ledvin někdy nevyžaduje konkrétní léčbu. (Neplatí to ale ve všech případech.) Z toho důvodu je dobré znát pár tipů a triků, které můžete na zánět ledvin vyzkoušet i doma. I z důvodu toho, že některé metody mohou podpořit konzervativní léčbu, kterou vede váš ošetřující lékař.

V první řadě se obecně doporučuje pít větší množství vody, což by mělo vyústit v lepší vyplavování patogenů ven z těla. Vodu a čaje můžete prokládat pitím brusinkové šťávy. Naopak se nehodí pít alkohol a nápoje, které obsahují kofein, protože to vede ke zbytečnému odvodnění organismu a pro ledviny by to znamenalo extra nápor.

Také se doporučuje:

 • Zvýšená konzumace jablek
 • Zvýšená konzumace vitamínu C (který podporuje normální funkci imunitního systému)
 • Koupel v Epsomské soli
 • Přikládání teplého obkladu na záda a na další bolavá místa
 • Užívání léků proti bolesti

V dlouhodobém horizontu vám může pomoci užívání přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu močových cest a na podporu normálního stavu prostaty. I když si možná myslíte, že prostata nemá na infekce močových cest vliv, nemohli byste být dál od pravdy. Nekvalitně vyprázdněný močový měchýř může vést ke snadnějšímu rozvoji infekcí močového měchýře, které se pak mohou dostat až do ledvin.

V jejich složení hledejte bylinky, mezi které patří serenoa plazivá, slivoň africká, kopřiva dvoudomá, vrbovka malokvětá a mnoho dalších látek, které poskytnou vašemu močovému ústrojí komplexní péči.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 05/2024