Leukocyty v moči: Co znamenají a jak se jich dá zbavit?

Od testování vzorku moči u lékaře většina z nás neočekává nic velkého. Někdy ale může přinést zajímavé objevy, mezi které patří i přítomnost leukocytů v moči. Ačkoliv leukocyty v moči nemusí hned znamenat konec světa, je důležité vědět, co tento stav způsobuje a zda se ho dá nějak zbavit.

Za normálních okolností se v moči nevyskytuje krev ani přítomnost bílých krvinek, kterým říkáme leukocyty. V případě, že vám něco z toho ve výsledcích vyjde, lékař bude chtít příčinu tohoto jevu blíže objasnit. Z toho důvodu vás může poslat na detailnější vyšetření k urologovi nebo k nefrologovi.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 06/2024

Než si ale začnete představovat úplně to nejhorší, vše podstatné o leukocytech v moči vám objasníme níže.

Co jsou leukocyty v moči?

Jak už jsme se zmínili výše, leukocyty jsou bílé krvinky, které jsou důležitou součástí lidského imunitního systému. Jelikož poukazují na to, že tělo bojuje s infekcí, může to naznačovat, že u vás skrytě probíhá zánět močových cest. Nemusí to být ale jediná příčina tohoto jevu.

Mezi další potenciální podezřelé patří:

 • Blokáda močového ústrojí
 • Nádor
 • Močové kameny
co znamenají leukocyty v moči příznaky

Příznaky

Ne vždy musí mít leukocyty v moči nějaké příznaky. V případě, že máte infekci močových cest se pak můžete setkat s jejími nejběžnějšími symptomy.

Mezi ně patří třeba:

Co se týče blokád, ty mohou, ale také nemusí, mít žádné doprovodné příznaky. Nejčastěji jde ale o bolest na jedné nebo na obou stranách podbřišku. Ledvinové kameny zase mohou způsobovat ostrou bolest (při snaze těla o jejich vyloučení) a zvracení.

Rizikové skupiny

Leukocyty v moči se mohou vyskytnout prakticky u každého, existuje ale několik skupin, které jsou ohroženější než některé jiné. Jmenovat můžeme například těhotné ženy, které jsou náchylnější k různým dalším infekcím (včetně těch vaginálních). Dále jmenujeme muže, kteří mají potíže s prostatou. Vynechat nelze ani jedince, kteří mají oslabený imunitní systém.

Léčba

Léčba opět závisí na tom, co máte konkrétně za problém. Infekce močových cest se mohou léčit antibiotiky a doplňky stravy na podporu normální funkce močového ústrojí. (Často s obsahem brusinek a dalších látek přírodního původu.) Také vám určitě prospěje kvalitní pitný režim, který vám pomůže bakterie a další patogeny z těla snáze odplavit.

Obstrukce se někdy řeší vyčkáváním, zvlášť, pokud za ně může močový kámen, u kterého existuje šance, že ho tělo samo vypudí ven. V případě vážnějších komplikací pak mohou lékaři přistoupit k chirurgickému zákroku.

leukocyty v moči léčba

Jak se starat o močové cesty

Muži by měli vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu prostaty. V jejich složení hledejte kopřivu dvoudomou, vrbovku malokvětou, serenou plazivou a slivoň africkou.

Nezapomínejte ale ani na zdravý životní styl, který by měl zahrnovat dostatečný pitný režim, nošení vhodného spodního prádla a omezení nošení vlhkých plavek. V zimních měsících také nezapomínejte na to, že byste měli udržovat své nohy a záda v teple, protože v opačném případě může dojít k prochladnutí, které může způsobit zánět močových cest.

V neposlední řadě byste také měli dbát na dobrou úroveň osobní hygieny. Ačkoliv je mužská močová trubice delší než ta ženská, i tak se do ní mohou s trochou štěstí dostat nežádoucí patogeny, které pak mohou působit neplechu.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 06/2024