Nejčastější problémy s močením: Víme, jak na prevenci

Obtíže s močením nejsou za všech okolností tabu, ale je zvykem, že v dobré společnosti se o nich příliš nemluví. Pravděpodobně proto, že ovládání vylučovacích funkcí je naprostým základem, který by měl každý člověk bez problémů zvládat. A pokud tomu tak není, jedná se o vážný nedostatek, který se snažíme před zraky ostatních umně skrýt. Jaké jsou nejčastější problémy s močením? A jak se jich dá zbavit?

Problémy s močením jsou velice delikátní, protože nám mohou způsobovat značné nepohodlí. Případně nás mohou dostávat do opravdu ožehavých společenských situací. Jenže, trpí jimi mnozí, takže možná přišel čas na to přestat se bát a začít na ně pohlížet jako na něco, co je naprosto normální.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 06/2024

Tomuto přístupu napomáhá skutečnost, že mnohé problémy s močením bývají celkem snadno řešitelné. Tedy, za předpokladu, že se odhodláte vystoupit ze své komfortní zóny a rozhodnete se promluvit s odborníkem.

Jak na to?

potíže s močením příčiny

Příčiny potíží s močením

Lidské tělo může trpět mnoha různými zdravotními stavy. Z toho důvodu neexistuje jen jedna příčina problémů s močením, která by platila pro všechny, kteří na sobě zaznamenají nějaké podezřelé příznaky.

Za vašimi problémy může stát:

A mnoho dalších potíží různě závažného charakteru. Pokud se vaše problémy ani po několika dnech až týdnech nelepší, nebo se dokonce zhoršují, vždy je vhodné kontaktovat vašeho ošetřujícího lékaře a nechat se důkladně vyšetřit.

Nejčastější problémy s močením

Časté močení

Močový měchýř je poměrně pružný, takže se do něj vejde i opravdu velké množství tekutin. Z toho důvodu není nutné odskakovat na toaletu každých deset minut. Co když to ale cítíte jako nutné?

V první řadě se zamyslete nad tím, jestli jste nevypili příliš mnoho vody. Na vině může být i nadměrné pití kávy a alkoholu. (Tyto tekutiny mají tendenci odvodňovat organismus.) Na vině může být i pití příliš velkého množství vody v průběhu krátkého časového úseku. Pokud se u vás nic takového neděje, zamyslete se nad tím, jestli nejste z něčeho nervózní. (Například před cestováním, nebo nějakou důležitou událostí.)

Pálení a řezání při močení

Pálení a řezání při močení obvykle signalizuje problém s infekcí močového ústrojí. Určitě ji nepodceňujte, protože to, co začíná tímto relativně málo vážným příznakem, může snadno přerůst ve velmi nebezpečný zánět ledvin.

Nejlepším řešením infekcí močových cest bývá návštěva lékaře, který vám může předepsat antibiotika.

Inkontinence

Inkontinence může vznikat z mnoha důvodů. Mohou jí trpět třeba ženy po porodu. Také jí mnohem častěji trpí starší lidé, kteří mají ochablé svaly pánevního dna, které nedovedou správně ovládat propouštění tekutiny ven. (Pak stačí zakašlat a stresová inkontinence je na světě.)

prevence problémů s močením

Jak na prevenci těchto problémů?

Ne všem problémům je možné předcházet. (Ženy pravděpodobně nepřestanou rodit kvůli hrozící inkontinenci děti.) Můžete ale vyzkoušet pravidelné cvičení Kegelových cviků, které dovedou zlepšit funkci pánevního dna. Musíte ale cvičit pravidelně a relativně dlouho, než se projeví první pozitivní výsledky.

Muži mohou v první řadě vyzkoušet užívání přírodních doplňků stravy na močové cesty a prostatu. Kombinace správných bylinek a účinných látek pomáhá bojovat se zvětšenou prostatou, častým močením a dalšími problémy.

Zaměřte se zejména na tyto látky:

 • Vrbovka malokvětá
 • Kopřiva dvoudomá
 • Saw palmetto
 • Slivoň africká
 • Zinek
 • Lykopen

Také se snažte zlepšit svou intimní hygienu a snažte se nosit prodyšné spodní prádlo. Naprostou samozřejmostí je i pití dostatečného množství tekutin a močení po sexuálním styku.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 06/2024