Povolené pánevní dno: Příznaky a jak ho posílit

Stažené pánevní dno může být problém. Na druhou stranu, není dobré mít ani ochablé a povolené pánevní dno. Jenže, i když ani jedna z těchto dvou polarit není dobrá, povoleným pánevním dnem v populaci trpí celkem hodně lidí. Má tento problém nějaké příznaky? A dá se nějak léčit?

Pánevní dno je oblast, o které se v populaci zas až tak moc nemluví. A má to své opodstatnění. V první řadě je potřeba si uvědomit, že pro mnoho jedinců je mnohem důležitější vidět vyrýsované břišní svaly, nebo svaly na rukách. Něco, co není na první pohled vidět je na žebříčku důležitosti až někde v pozadí.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 06/2024

Jenže, to je trochu problém, protože stav pánevního dna má velký vliv na náš vzhled (spolu s ním totiž můžete mít ochablé břišní svaly, které vedou ke špatnému držení těla) a mnohdy dokonce i na náš zdravotní stav a sexualitu.

Naštěstí pro vás, s trochou cíleného úsilí lze s tímto problémem celkem snadno zatočit.

příznaky povoleného pánevního dna

Co je to pánevní dno?

Pánevní dno je oblast, která se nachází v bezprostřední blízkosti našich intimních partií. Je tvořeno řitním zdvihačem a fasciemi. V podstatě jde o dolní okraj břišní dutiny, ve které jsou uložené všechny důležité orgány. (Samozřejmě, mimo mozek.) Pánevní dno má hodně složitou anatomii, protože jím prochází svěrač řitního otvoru, močová trubice a u žen také vaginální kanál. 

Hlavním úkolem pánevního dna je podpora orgánů, které se nachází v oblasti pánve. Slabé pánevní dno pak může potrápit jak ženy, tak muže.

Příznaky povoleného pánevního dna

Oslabené svaly pánevního dna mají mnoho nepříjemných projevů, které mohou významně ovlivňovat kvalitu vašeho každodenního života.

Lze ho poznat podle:

Obě pohlaví mohou mít také problém se sexualitou. Muži nemusí mít dobré podmínky pro udržení erekce a ženy může trápit vaginální suchost.

pánevní dno problémy

Co může způsobit za problémy?

Jak už bylo řečeno, lidé si nejčastěji všimnou různých druhů inkontinence, která je může motivovat k omezení společenského života. (Nikdo totiž nechce zažít na veřejnosti nepříjemnou nehodu.) Obě pohlaví mohou mít i menší chuť na sexuální hrátky. Zvlášť, když je při milování pravidelně provází bolest, nebo menší komfort. Všechny tyto projevy špatného stavu pánevního dna mají logicky vliv i na lidské sebevědomí.

Jak posílit pánevní dno

První a zároveň nejběžněji doporučovanou metodou, která by vám mohla se stavem vašeho pánevního dna pomoci, jsou Kegelovy cviky. Jde o jednoduché cvičení, které je vhodné jak pro ženy, tak pro muže. Při cvičení nejsou třeba žádné pomůcky a nemusíte ani nikam chodit. Což z Kegelových cviků dělá cvičení, které je dostupné prakticky pro každého.

Pointou Kegelových cviků je stahování a povolování svalů pánevního dna. Z toho důvodu se vyplatí toto cvičení vykonávat po vyprázdnění. Pokud si nejste jistí, které svaly máte aktivovat, zkuste během vykonávání potřeby zadržet proud moči. Právě s těmito svaly budete v průběhu vykonávání Kegelových cviků pracovat.

jak posílit pánevní dno

Lehněte si na záda a uvolněte se. Následně na pět vteřin stáhněte svaly pánevního dna. Poté je na pět vteřin povolte. Opakujte desetkrát každý den. Nedoporučujeme vám cvičit do zásoby, protože byste si mohli ublížit. Raději cvičte méně a častěji.

Jelikož výsledky Kegelových cviků neuvidíte hned, do doby než se na vás projeví můžete nosit speciální inkontinenční prádlo, které vám pomůže minimalizovat riziko nepříjemných situací. Prádlo vypadá velmi nenápadně, takže ho nikdo nerozezná od toho klasického. 

V případě potřeby také můžete vyzkoušet užívání doplňků stravy s bylinkami, které jsou zaměřené na normální činnost močových cest.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 06/2024