Lichořeřišnice: Pomocník při problémech močových cest

Svět přírody nás nepřestane překvapovat tím, jak pestré nám nabízí možnosti. Stačí, když se podíváme na všechny možné bylinky. Některé posilují imunitní systém, další nás dovedou uklidnit. Víte ale, v čem je dobrá lichořeřišnice?

Pěstování rostlin je náš oblíbený sport. Alespoň o tom hovoří upravené zahrádky našich sousedů a okna zdobená květináči nejrůznějších velikostí. Rostliny dovedou dost zásadně proměnit i obyčejný balkon, ze kterého se rázem stane zelená oáza, která je vhodná pro posezení s přáteli, či odpočinek. 

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 07/2024

Láska k přírodě nás často inspiruje k tomu, abychom ji začali používat při řešení nejrůznějších obtíží. Vždy je ale dobré toho o dané bylince vědět co nejvíc. Některé nám totiž mohou při nesprávném dávkování uškodit. 

Co vše byste měli vědět o lichořeřišnici?

co je to lichořeřišnice účinky

Co je to lichořeřišnice?

Lichořeřišnice je rod jednoletých, ale i vytrvalých bylinek, které pocházejí z pro nás exotické Jižní Ameriky. Jak se povědomí o její existenci začalo mezi lidmi zvyšovat, postupně se rozšířila i do Evropy a do dalších koutů světa. Jelikož jde o relativně nenáročnou rostlinu, v současné době ji lze nalézt v přírodě jako planou. V původní oblasti se lichořeřišnice používala v lidovém léčitelství.

Lichořeřišnice a její účinky

Poslední věta vás určitě zaujala, takže se v tomto modulu zaměříme na to, jaké má lichořeřišnice pozitivní účinky.

Připisuje se jí schopnost:

 • Podporovat močové ústrojí
 • Bránit růstu bakterií
 • Bojovat proti hmyzu
 • Podporovat tvorbu moči
 • Bojovat proti nachlazení
 • Bojovat proti kašli

Lichořeřišnice někde dokonce sloužila i jako přírodní antibiotikum. V takových případech se podávala pacientům se salmonelou, se streptokokem nebo se zlatým stafylokokem. V současné době ale platí, že u takto závažných onemocnění má hlavní slovo lékař. V žádném případě byste neměli vysazovat konzervativní léčbu. Nasazení lichořeřišnice byste s ním navíc měli konzultovat. Jinak byste si mohli (ač nechtěně) ublížit.

Lichořeřišnice se ale používala i pro podporu krásy. Ženy ji používaly na vlasové oplachy, které měly zamezit jejich vypadávání. Tento trik mohou zkusit i lidé, kteří trpí na lupy.

jak dlouho užívat lichořeřišnici tinktura

Jak dlouho užívat lichořeřišnici?

Lichořeřišnici lidé snášejí relativně dobře. Přidává se například do doplňků stravy. Velmi oblíbené jsou kapky. Dá se z ní vyrobit i tinktura. Někdo lichořeřišnici užívá s křenem. I v takovém případě je tato kombinace pro zdravého člověka považována za bezpečnou. Nejdelší zkoumaná doba ale byla jen 3 měsíce. U každého doplňku stravy se může navíc tato doba různit. Proto byste se měli vždycky držet informací o dávkování a délce užívání, které uvádí na obalu výrobce. Jinak hrozí, že budete mít podrážděný žaludek, či se dopracujete k poškození ledvin.

Jak pěstovat lichořeřišnici?

Pokud se vám lichořeřišnice zamlouvá, můžete ji začít pěstovat. Vzhledem k tomu, že je velmi nenáročná, zvládne o ni pečovat i někdo, kdo nemá s pěstováním rostlin žádnou předchozí zkušenost. 

Lichořeřišnici můžete zasadit do obyčejného truhlíku. Jedinou podmínkou je, aby měla dobře propustnou půdu. Pak ji dejte na slunné místo a nechejte ji růst. Jelikož ale roste opravdu hodně intenzivně, není vyloučeno, že ji budete muset v průběhu pěstování často přesazovat. Proto se zamyslete nad tím, jestli pro ni nebude vhodnějším místem vaše zahrada, kde bude mít lichořeřišnice dostatek osobního prostoru.

Co se týče zdraví močových cest, určitě je vhodné se nechat pravidelně kontrolovat u urologa. A případně i u nefrologa, který je specialistou na ledviny. Vždy mějte nohy a záda v teple a pijte dostatečné množství tekutin. To vše můžete ještě doplnit dlouhodobým užíváním doplňků stravy na močové cesty.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 07/2024