Prostata je žláza, která se nachází v mužském pohlavním ústrojí. Zasahuje ale i do toho močového, protože se nachází přímo pod močovým měchýřem a jejím středem prochází močová trubice. Jelikož se může v průběhu života nezhoubně zvětšit, nebo může dojít k jinému zdravotnímu problému, je důležité vědět, jak ji udržovat v kondici.
Prostata je důležitou součástí mužského reprodukčního ústrojí. Jejím úkolem je produkce spermatické tekutiny, díky které jsou spermie pohyblivé a dostanou se přesně tam, kam mají. Zhruba od 25 let ale začíná prostata (z dosud neznámého důvodu) znovu růst a tento proces trvá až do pokročilého věku, takže postupem času může dojít k potížím s močením, kvůli kterým jsou muži na toaletě skoro jako doma.
⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty
- účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
- jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
- zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
- porovnání cen za denní dávku
naposledy aktualizováno 12/2024
To ale není jediné riziko, které vaší prostatě hrozí. Při velké smůle může dojít k rakovině prostaty, nebo k zánětu prostaty. Z toho důvodu je důležité vědět, jak se problémy s prostatou nejčastěji projevují a jak ji udržet co nejdéle v dobrém stavu.
Co způsobuje problémy s prostatou?
Co se týče nezhoubně zvětšené prostaty, ta se považuje za přirozenou součást stárnutí. Z toho důvodu se na ni nemusí často používat léky. I tak ale nejde o nic příjemného, protože z velikosti vlašského ořechu se z ní v cca 40 letech může stát objekt o velikosti meruňky a kolem 60 let něco o velikosti citronu.
Jelikož prostatou prochází močová trubice, toto zvětšení nejčastěji způsobuje potíže s močením a normální vyprazdňováním měchýře.
Zánět prostaty může být způsoben infekcí. Rakovina prostaty zase může souviset s genetikou.
5 tipů, jak na zdravou prostatu
Prevence u lékaře
Ačkoliv mnozí muži neradi chodí k lékaři, měli by se to naučit. Urolog, který je specialistou na močové a mužské reprodukční ústrojí, pravidelně zkontroluje stav a velikost prostaty a provede několik testů, které odhalí, jestli u vás nejsou rizikové faktory pro vznik rakoviny prostaty.
STOP kouření
Dalším tipem, který může snížit riziko potíží s prostatou, je nikotinová abstinence. Jak jistě víte, kouření nepoškozuje jen plíce, ale způsobuje i široké spektrum dalších problémů. Pokud tedy chcete, aby váš organismus normálně prospíval, ukončení kouření by se mělo nacházet na prvních příčkách vašeho seznamu.
Cvičení
Jedním z dalších základních pilířů zdravé životosprávy je i pravidelná pohybová aktivita. Kromě toho, že se budete cítit lépe, omezí se i riziko vzniku některých druhů rakoviny. Pokud nevíte, kde máte začít, vyzkoušejte rychlejší chůzi, běh nebo nějaký kolektivní sport. Důležité je, aby pohyb trval alespoň 30 minut za den a aby vás alespoň trochu bavil. Pak to půjde skoro samo.
Zdravý jídelníček
Tělo potřebuje ke svému normálnímu fungování široké spektrum živin. A platí to i o prostatě. Mužům se doporučuje, aby do své životosprávy zahrnuli větší množství citrusového ovoce, které je bohatým zdrojem vitamínu C. V úvahu pro vás může přicházet i přiměřená konzumace sójových výrobků a pití kávy. Nezapomínejte ale ani na omezení průmyslově zpracovaných potravin a dalších neřestí.
Bylinky
Nezhoubně zvětšenou prostatu můžete řešit i s pomocí bylinek, které jsou celkem často součástí přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu prostaty.
V jejich složení hledejte hlavně:
- Kopřivu dvoudomou
- Vrbovku malokvětou
- Slivoň africkou
- Serenou plazivou
Dále v jejich složení hledejte i další látky, které přispívají k normálnímu stavu prostaty a reprodukčního ústrojí. Jmenovat můžeme třeba lykopen a zinek. V ideálním případě si vyberte takový doplněk stravy, který tyto látky obsahuje všechny.
Když dlouhodobé užívání doplňku stravy na prostatu doplníte i dalšími tipy z tohoto článku, věříme, že vaše prostata bude s vaším přístupem maximálně spokojená.
⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty
- účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
- jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
- zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
- porovnání cen za denní dávku
naposledy aktualizováno 12/2024