Preventivní vyšetření prostaty: Jak probíhá?

Problémy s prostatou postihují velké procento mužů. I když zatím není zcela jasné, kvůli čemu přesně vznikají, kromě toho, že mohou být rušivé, za obyčejně vypadajícími projevy se může skrývat něco skutečně vážného. Z toho důvodu by měli všichni dospělí muži pravidelně navštěvovat urologa. Co ale můžete během prohlídky u něj přesně očekávat?

Strach z neznámého nás často odvrací od rozšiřování životních obzorů a k oddalování důležitých rozhodnutí. Celkem často to platí u zdravotní problematiky, protože míváme strach z toho, že nám lékař ve své ordinaci takzvaně “něco najde”. Také se můžeme bát procedur, které nás mohou během rutinní prohlídky či screeningu čekat.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 09/2024

Právě z těchto důvodů mnoho mužů zanedbává pravidelné kontroly u urologa, který je specialistou nejen na močový trakt, ale i na mužské reprodukční ústrojí. To se hodí vědět, protože s ním můžete probírat jak potíže s neplodností, tak například potíže, které se spojují s nezhoubně zvětšenou prostatou a rakovinou prostaty.

Abyste v sobě našli větší odvahu tohoto specialistu vyhledat, níže se podíváme na to, co lze během jeho návštěvy přesně čekat.

Jak poznat začínající problémy s prostatou?

Začínající potíže s prostatou se většinou týkají změněné schopnosti vyprázdnit močový měchýř. Nemusí však zůstat pouze u toho.

Nezhoubně zvětšená prostata se obvykle projevuje:

Méně obvyklé příznaky pak mohou zahrnovat i krev v moči a častější výskyt infekcí močových cest.

Zároveň je důležité říct, že i když se výše uvedené příznaky běžně spojují s nezhoubně zvětšenou prostatou, může se za nimi schovávat i rakovina prostaty. Jelikož u ní platí, že čím dříve se na ni přijde, tím lépe se dá léčit, přesně z toho důvodu byste neměli návštěvu urologa zbytečně dlouho odkládat. Nikdy nevíte, takže je lepší mít stoprocentní jistotu, že je s vámi vše v pořádku.

vyšetření prostaty jak probíhá

Preventivní vyšetření u urologa

K urologovi byste měli chodit co možná nejpravidelněji, protože během rutinní preventivní prohlídky prohlédne vaše močové cesty a reprodukční ústrojí. Nejen, že dovede detekovat nezhoubně zvětšenou prostatu, ale i již zmíněnou rakovinu či zánět prostaty, který může být dokonce i chronický.

Velkou výhodou je, že s tímto specialistou můžete kromě své plodnosti probírat i tak citlivé téma, jako je například erektilní dysfunkce. Lékař vám dovede poradit vhodné postupy a může vás nasměrovat k účinnému řešení vašeho dlouhodobého problému.

Jaké metody existují a jak probíhají?

Součástí prohlídky u urologa bývá fyzické vyšetření, které často zahrnuje kontrolu prostaty pohmatem. Lékař tak činí přes anální otvor, protože z něj je prostata velmi dobře přístupná. Toto vyšetření není bolestivé, takže se ho nemusíte bát. V případě, že by si chtěl lékař prohlédnout stav vaší prostaty trochu detailněji, může vám udělat i bezbolestný ultrazvuk prostaty.

V neposlední řadě bývá součástí vyšetření i rozbor vzorku moči a odběr vzorku krve, ze kterého se dá celkem dobře zjistit hladina PSA v krvi. Celé vyšetření obvykle trvá jen pár minut a rozhodně se není čeho bát.

Jak se starat o prostatu?

Kromě pravidelného docházení za urologem, který zkontroluje, že je s vámi všechno v pořádku, se můžete o svou prostatu starat i jinak.

Dobrou volbou je dlouhodobé užívání kvalitních přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu prostaty, které obsahují bylinky a další látky, které mohou přispět k její normální funkci. Také však mohou podpořit normální stav močového ústrojí. Ve složení dobrého přípravku najdete kromě vrbovky malokvěté i saw palmetto, slivoň africkou, kopřivu dvoudomou, zinek a lykopen.

Také se snažte změnit svůj pitný režim. Speciálně omezte příjem močopudných nápojů, které mohou zhoršit potíže s častým a nočním močením. (Typicky jde o alkohol a kávu.) Během močení také nikam nespěchejte a snažte se chvilku počkat. Následně můžete ještě zkusit, zda v močovém měchýři nezůstal zbytek tekutiny, kvůli kterému by se mohl rychleji naplnit. V neposlední řadě může pomoci i cvičení Kegelových cviků, které dovedou podpořit normální funkci svalů pánevního dna.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 09/2024