Časté močení – víte, jak se ho zbavit?

Močení je způsob, jak tělo odvádí odpadní látky a přebytek tekutin. Někdy se ale naše potřeba močit znenadání navýší. Občas za to může příslovečný rybník v žaludku poté, co to trochu přeženeme s popíjením nápojů. Ne vždy je ale příčina častého močení tak nevinná, jak na první pohled vypadá. 

Vykonávání malé potřeby je běžná součást našeho života, nad kterou se nejspíš nikdo z nás ani na moment nijak nepozastaví. (Snad jen, když už asi po desáté stavíte při cestě na výlet na čerpací stanici.) Přitom jde o proces, který může dost zásadně poukázat na náš aktuální zdravotní stav. Nejen při laboratorních testech moči, které podstupujete u svého urologa, nebo praktického lékaře, ale i během běžného pohybu na toaletě. 

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 04/2024

O tom, jak si aktuálně po zdravotní stránce stojíte totiž nehovoří jen složení moči (ze kterého se toho dá poměrně dost vyčíst), ale i její barva, zápach nebo frekvence, s jakou se pravidelně ubíráte na záchod.

Máte nějaký důvod se kvůli svému častějšímu močení nějak znepokojovat? To vám objasníme v našem dnešním článku.

časté močení u mužů

Příčiny častého močení

Jak už bylo řečeno, za častým močením může stát přehnaná konzumace nápojů. Popřípadě i popíjení kávy, o které se všeobecně ví, že způsobuje odvodňování organismu. Příčiny častého močení ale mohou být i v něčem zcela jiném. (Hodně to také závisí na vašem pohlaví, které ovlivňuje vaše fyzické predispozice a některé nemoci.)

Mezi důvody častého močení můžeme najít:

  • Užívání diuretik (léky na odvodnění)
  • Onemocnění nervového systému
  • Nervozitu a úzkosti (například před zkouškou, nebo před vystoupením na veřejnosti)
  • Infekci močového ústrojí
  • Cystu
  • Nádor močového měchýře
  • Problémy s prostatou
  • Močové kameny (běžně jsou v ledvinách, ale mohou být i v močovém měchýři)
  • Pohlavně přenosné choroby
  • Inkontinenci
  • Hyperaktivní močový měchýř
  • Těhotenství
  • Cukrovku

Zatímco některé z těchto jevů se dají poměrně snadno vyřešit (nervozita, nadměrné popíjení kávy a nápojů, infekce močového ústrojí), v jiných případech se neobejdete bez pomoci odborníka. Jelikož je ale pro laika poměrně těžké určit, zda je situace vážná, určitě se včas objednejte na zdravotní prohlídku.

Časté močení u mužů

Muži většinou nemají s častým močením takové problémy, jako mají ženy. Vzhledem k lépe chráněné močové trubici tolik nepodléhají infekcím močového ústrojí. Ale jen do času. S postupujícím věkem se jejich potřeba močit dost znatelně zvyšuje, což jde ruku v ruce s potížemi, které jsou způsobené zvětšenou prostatou

K častému močení u mužů dochází především proto, že zvětšená prostata zužuje močovou trubici, takže nedojde k úplnému vyprázdnění močového měchýře. Ačkoliv tedy nedochází ke zvýšené tvorbě moči, mohou mít pocit, že si musí odskakovat častěji. (Samozřejmě ale nelze vyloučit, že je za jejich potíže zodpovědný nádor, nebo jiné vážné onemocnění, které je nutné co nejdříve řešit.)

Časté močení u žen

Ženy jsou (vzhledem ke své anatomii) mnohem náchylnější k infekcím močových cest, které mohou být kontaminované kvůli nesprávné intimní hygieně, nebo kvůli špatné hygieně po pohlavním styku. Také může jít o mechanismus, jak se tělo žen zbavuje zadržené vody (což způsobují hormony), či o jeden z prvních příznaků těhotenství. Stejně jako u mužů však může být ve hře i nějaká méně zjevná příčina.

časté močení u žen

Chodíte na záchod několikrát za noc?

Časté močení v noci může představovat pro postiženého obrovský problém, který se odráží na jeho denní bdělosti a na odvedených pracovních, či studijních výkonech. Utrpět kvůli němu mohou dokonce i mezilidské vztahy, jelikož unavený a nevyspalý člověk bývá apatický, nebo podrážděný.

Důvodů, proč k častému močení během noci dochází, existuje spousta. Někdy jde o následek nadměrného popíjení tekutin krátce před spaním. U mužů může také hrát svou roli už jednou zmíněná zvětšená prostata a špatné vyprázdnění močového měchýře. Také ale můžete běhat na toaletu kvůli lékům, které berete, cukrovce, edému, těhotenství nebo zánětu močového ústrojí.

časté močení v noci

Jak s ním skoncovat?

Při jakékoliv odchylce od normálního stavu, která trvá v řádu několika dnů až týdnů je určitě dobré se zamyslet, zda neděláte něco jinak než obvykle. (Začali jste brát nové léky, pociťujete pálení během močení, máte podezření, že byste mohla být těhotná…) V takovém případě můžete zajít do lékárny (popřípadě za lékařem, aby potvrdil těhotenství) a koupit si volně prodejný prostředek na léčbu infekcí močového ústrojí, nebo na zvětšenou prostatu. Pokud nic takového v poslední době neregistrujete, jde o pádný důvod k důkladnému vyšetření lékařem.

Léčba

Pokud lékař zjistí, že je časté močení způsobené cukrovkou, nebo jinou dosud neodhalenou nemocí, po stanovení diagnózy začne s jejím cíleným léčením. V této fázi by tedy měly vaše potíže přirozeně odeznít. V případě, že je časté močení způsobené infekcí, doktor udělá laboratorní test moči a podle výsledků vám předepíše léčivo. Při problémech s inkontinencí vám může doporučit i Kegelovy cviky na posílení pánevního dna a změnu životního stylu. V nejzávažnějších případech (například během řešení potíží s prostatou, nebo nádoru) může přistoupit i k operativnímu zákroku.

léčba častého močení

Přírodní doplňky stravy

Pokud nejde o nic vážného, s častým močením si poradíte s pomocí přírodních doplňků stravy. Pomoci vám mohou ty, které obsahují brusinky, kotvičník zemní (ideální pro potíže s prostatou), lichořeřišnici, topol černý nebo vrbovku malokvětou

Léky na předpis

Někdy jsou potíže s častým močením tak vážné, že se vám dostanou do ruky léky na předpis. Doktor vám může naordinovat třeba Penester, Kenteru, Levitru, Ditropan a celou řadu dalších, které se zaměřují na potlačení, nebo vyléčení nějakého složitějšího zdravotního stavu.

Závěr

Problémy s častým močením se určitě nevyplatí podceňovat, jelikož mohou být způsobené celou řadou onemocnění, které nemáte šanci bez znalostí odhalit. Na druhou stranu však není nutné se diagnostiky u lékaře bát. U většiny populace totiž většinou nejde o nic vážného.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 04/2024