Máte s partnerkou vytoužený počet potomků a další už neplánujete? Případně žádného potomka vůbec nechcete? Pokud chcete partnerce trochu ulehčit život, dost možná se spolu domluvíte na podstoupení vasektomie. Jak ale tento zákrok probíhá? Má nějaká rizika? A je vasektomie kastrace? Na všechny tyto otázky si dáme odpověď v našem dnešním článku.
Lidé jsou plodní po velkou část dospělého života. Vzhledem k tomu, že ve srovnání s našimi předky nemíváme dvanáct dětí, ale spíš jedno, dvě nebo maximálně tři, páry v plodném věku musí při aktivním sexuálním životě důsledně dbát na ochranu před nežádoucím početím.
⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty
- účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
- jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
- zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
- porovnání cen za denní dávku
naposledy aktualizováno 12/2024
Většina antikoncepčních metod, které na trhu v současné době existují, se zaměřuje především na ženy. Jsou to právě ony, které každý den užívají hormonální antikoncepci, nosí náplasti, zavádí si pesar se spermicidem nebo si nechávají (bolestivě) vložit nitroděložní tělísko, které se musí za několik let zase komplikovaně vyndavat.
Co se týče mužských způsobů ochrany, kromě přerušované soulože, která se nepovažuje za spolehlivou (protože malé množství spermií obsahuje i preejakulát), existují ještě kondomy, které ale spoustě mužům vadí. Pokud tedy víte, že opravdu potomka nechcete a chcete převzít zodpovědnost za ochranu, vasektomie je nejlepší možný krok. A to především proto, že ženská sterilizace je ve srovnání s vasektomií komplikovanou břišní operací, po které je mnohem delší doba rekonvalescence a existuje během ní i mnohem větší riziko komplikací. (Navíc jsou od takového kroku ženy často aktivně odrazovány zdravotníky.)
I když se o vasektomii výrazně zvýšilo povědomí, hodně mužů k ní má stále velkou nedůvěru. Pojďme se tedy podívat na všechny důležité body, které vám mohou pomoci se k ní někdy v budoucnu rozhoupat.
Co je to vasektomie?
Vasektomie je chirurgický zákrok, v jehož průběhu dochází k přerušení chámovodů, kterými putuje sperma. Jde tedy o jednu z forem mužské antikoncepce. I když některé zdroje uvádí, že je vratná, dá se zvrátit jen v některých případech. Čím delší čas od vasektomie uběhl, tím se navíc pravděpodobnost úspěšného obnovení plodnosti snižuje.
Ve srovnání s ženskou sterilizací je vasektomie jednoduchým zákrokem, po kterém může jít muž domů. Dále je také potřeba dodat, že vasektomie není kastrace. Během vasektomie dochází k přerušení chámovodů, tedy ke sterilizaci. Během kastrace muže dochází k odstranění varlat, která produkují pohlavní hormony. Jde tedy o dva naprosto odlišné zákroky, které spolu nesouvisí.
Účinnost vasektomie
U vasektomie není, k velkému překvapení mnohých, okamžitá účinnost. Aby byla zaručena stoprocentní sterilita, po vasektomii by měl muž chodit na kontrolní měření počtu spermií, protože se mohou po nějakou dobu stále v nějaké míře vylučovat z těla. Pokud byste tedy nepoužívali po toto období žádnou další ochranu, riziko otěhotnění je v tento moment velmi vysoké.
U některých mužů má navíc tělo extrémní hojící schopnost. Existují případy, kdy muž podstoupil vasektomii a žena po delší době otěhotněla vlivem toho, že nějakým způsobem došlo k opětovnému propojení chámovodů. Obecně se však vasektomie považuje za velice spolehlivou metodu ochrany proti početí, Pearlův index uvádí, že riziko selhání je pouze 0,02 %. (U hormonální antikoncepce je pro lepší představu riziko selhání v prvním roce kolem 8 %.)
Jak probíhá tento zákrok?
Existují dva způsoby vasektomie. Jedna je bezskalpelová, druhá za pomoci skalpelu. Bezskalpelová vasektomie bývá rychlejší a méně bolestivá. Také u ní existuje menší riziko případných komplikací. U vasektomie za použití skalpelu se musí lehce naříznout šourek, následkem čehož pak může muž krátkodobě pociťovat trochu větší bolest.
Před zákrokem je vhodné vyřešit i zmrazení spermií. Nejlépe pro případ, kdyby si pár ještě někdy přál případného potomka. Před zákrokem by se také mělo tři dny abstinovat a muž by měl být v intimní oblasti zcela oholen. Během zákroku se používá anestezie. Po zákroku může jít muž domů.
Co se týče rizik spojených s tímto zákrokem, kromě ztráty plodnosti v budoucnu můžete mít krátkodobě otok šourku, může se vám udělat menší modřina a můžete mít po několik ejakulací v ejakulátu trochu krve.
Jaké existují alternativy?
V případě, že chcete mít ochranu proti nechtěnému početí ve vlastních rukou, jedinou další spolehlivější formou mužské antikoncepce je kondom, který by neměl mít prošlou záruční lhůtu a neměl by být nijak poškozen. Další, tentokrát stoprocentní, formou antikoncepce je sexuální abstinence, která není pro mnoho mužů příliš reálná.
Co se týče přerušované soulože, tu opravdu nedoporučujeme, protože riziko selhání je příliš vysoké, což může způsobovat napětí ve vztahu. Zvlášť, pokud vám to ujede a žena dítě nechce. Absence účinné ochrany, především v nově navázaných vztazích, pak může podporovat šíření pohlavně přenosných chorob, z nichž některé mohou být i smrtelné.
⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty
- účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
- jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
- zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
- porovnání cen za denní dávku
naposledy aktualizováno 12/2024