Kopřiva na močové cesty a prostatu: Znáte její benefity?

Nezhoubně zvětšená prostata představuje pro mnoho mužů velký problém. Kromě toho, že je může v noci trápit časté močení, které narušuje klidný spánek, řešit mohou i pomalé vyprazdňování a častější nutkání na močení. V neposlední řadě se mohou neočekávaně objevit i častější infekce močových cest. Může s tím vším nějak pomoci kopřiva dvoudomá? A pokud ano, jak?

Kopřiva dvoudomá je rostlina, které se většina z nás snaží za normálních okolností spíš vyhnout. Může za to její žahavý dotek, který po kontaktu s ní můžeme cítit ještě dlouhou dobu. Jelikož jde navíc o invazivní druh, který se rychle šíří, mnozí s ní bojují i na zahradě, která kvůli ní může snadno ztrácet svůj upravený zevnějšek.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 07/2024

Pravda je ale taková, že kopřiva dvoudomá je nekorunovanou královnou bylin, o čemž svědčí skutečnost, že se často používá v lidové medicíně, ve které se aplikuje na velké množství problémů. V současné době se z ní stále dělá dokonce i polévka, čaj nebo velikonoční nádivka.

Co ale může udělat pro vaše močové cesty?

Nejlepší účinky kopřivy dvoudomé

Kopřiva dvoudomá se spojuje s širokým spektrem pozitivních účinků na lidské zdraví. Ve starověkém Egyptě se například používala na úlevu od bolesti zad. Římští legionáři se jí zase potírali, aby se udrželi v teple.

V kopřivě se nachází široké spektrum důležitých látek, proto je vhodná i pro vnitřní použití. Najdeme v ní například vitamín A, vitamín C, vápník, železo, aminokyseliny a mnoho dalších. Právě proto může její vnitřní konzumace (například v pokrmech) podpořit zdraví.

Dále nám může nabídnout:

účinky kopřivy dvoudomé

Kopřiva na močové cesty

Vzhledem k tomu, že nás mohou občas trápit infekce močového ústrojí, v tomto ohledu lze uplatnit kopřivu jako prostředek boje proti zánětlivým procesům. Také má mírně močopudné účinky, což znamená, že pomáhá odvádět z těla přebytečnou sůl, která by mohla mít na jeho zdraví negativní vliv.

Kopřiva na prostatu

I když kopřiva dvoudomá nepodporuje zmenšení prostaty, i přesto vám může pomoci ulevit od jejích nepříjemných příznaků. Může přispět ke zvýšení komfortu během močení. Může se tedy zlepšit plynulost proudu moči a díky zlepšení vyprazdňování může dojít ke snížení jeho četnosti.

kopřiva prostata močové cesty užívání

Nejlepší způsoby, jak ji užívat

I když si můžete z kopřiv udělat domácí čaj nebo polévku, kvůli pracnosti a náročnosti jejího upravení vám spíš doporučíme vyzkoušet její dlouhodobé užívání ve formě vícesložkového doplňku stravy na podporu normálního stavu močových cest a prostaty. S jakými dalšími látkami se ji ale hodí pro větší účinnost párovat?

Pokud vám smíme radit, ve složení se snažte kromě kopřivy najít i:

 • Slivoň africkou
 • Serenou plazivou
 • Lykopen
 • Vrbovku malokvětou
 • Zinek

Tyto látky podporují normální stav močových cest a prostaty. Zinek se také tradičně spojuje s podporou normální plodnosti. Jde tedy o složky, jejichž přísun může z dlouhodobého pohledu přispět ke snížení obtíží.

V neposlední řadě také neuškodí změna životního stylu. Při problémech s prostatou a častým močením je vhodné snížit přísun kofeinu a alkoholu, protože mohou tyto potíže ještě zvýraznit. Také pomáhá, když při močení nebudete spěchat s odchodem z toalety. Mnohem lepší je chvilku počkat a zkusit, jestli v močovém měchýři nezůstal ještě zbytek tekutiny, kterou by bylo třeba dodatečně vypustit.

Jak tedy vidíte, někdy je to i v drobných detailech.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 07/2024