Onemocnění ledvin: Příznaky, příčiny a léčba

Onemocnění ledvin a močových cest rozhodně není procházka růžovou zahradou, ve které by bylo vše zalité sluncem. Vlastně je to spíš naopak. Jakmile vás začnou ledviny s močovými cestami zlobit, je mnohdy třeba obrnit se trpělivostí a učinit kroky, které vedou ke změně životního stylu. Jak poznáte, že i vaše ledviny zasluhují zvýšenou péči a pozornost?

Infekce močových cest mohou přicházet a odcházet, jak se jim to zrovna namane. Kromě toho, že mohou způsobovat nepohodlí při močení a častější nutkání vykonávat malou potřebu, v horších případech se mohou rozšířit až do ledvin, ve kterých mohou napáchat opravdu velkou neplechu.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 06/2024

To ale není jediné onemocnění ledvin, před kterým byste se měli mít na pozoru. Poměrně časté jsou například ledvinové kameny. V horším případě vám mohou selhávat ledviny vlivem nějakého dlouhodobého onemocnění. Proto je důležité, abyste nezanedbávali preventivní prohlídky u svého lékaře, během kterých se může na tyto potíže včas přijít.

Jak ale nepropást prvotní impuls, který naznačuje, že ledviny nefungují správně?

Příznaky nemocných ledvin

Některá onemocnění ledvin nemusí mít dlouhou dobu žádné příznaky. Platit to může například o ledvinovém písku a kamenech, které se mohou ozvat až ve chvíli, kdy způsobí na některém místě močového traktu blokádu. Případně do doby, dokud se kameny nezačnou posouvat močovými cestami směrem ven. (Což může způsobovat skutečně nesnesitelné bolesti.) V případě, jako je například krev v moči, pak může na problém přijít lékař během rutinní prohlídky. Zvlášť, pokud je množství krve pouze nepatrné.

Nejčastější onemocnění ledvin?

nemocné ledviny příznaky

Infekce a záněty

Zánět ledvin se rozhodně nedoporučuje podceňovat, protože v opravdu těžkých případech může způsobit jejich selhání. A o to určitě nestojíte. V mnoha případech vyvolává zánět ledvin nějaké přidružené onemocnění, občas k němu ale dochází i kvůli vážné infekci močových cest. V krajních případech může úspěšné vyléčení vyžadovat hospitalizaci v nemocnici.

Ledvinové kameny

Celkem hodně lidí trápí i ledvinové kameny, jejichž formování může podpořit nesprávně sestavený jídelníček. Ve své podstatě jsou to pevné útvary tvořené minerály a solí, které mívají nepravidelný tvar a různou velikost.

Na formování ledvinových kamenů má vliv například vápník. Vynechat se však nedají ani oxaláty a kyselina močová. V moči však může chybět i nějaká důležitá substance, která zabraňuje tomu, aby se začaly ve větší míře tvořit pevné krystaly. V neposlední řadě si také musíte dávat pozor na dehydrataci, která může taktéž podpořit vznik ledvinových kamenů.

Chronické onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin souvisí s postupnou ztrátou funkce ledvin. Vzhledem k tomu, že ledviny filtrují krev a odpadní látky, tento stav může vyústit ve velmi vážnou nerovnováhu elektrolytů v organismu, ve vznik otoků a podobně. V některých případech mohou lékaři zpomalit progresi zdravotního problému, i přesto však může ke ztrátě funkce ledvin přeci jen dojít.

Jaké jsou jejich příčiny?

Jak už bylo uvedeno výše, někdy má na vznik problémů s ledvinami vliv náš dlouhodobý životní styl a nesprávně nastavený pitný režim, ve kterém je nedostatek vody. (Případně je v něm velké množství nápojů, které podporují vznik ledvinových kamenů.) V jiných případech pak může být na vině nějaké onemocnění nebo genetická predispozice.

Obecně se dá ale říct, že na stav ledvin a močových cest mívá kromě výše uvedených bodů dopad i:

 • Obezita
 • Velký příjem soli a cukru
 • Rodinná anamnéza
 • Poranění ledvin
 • Otrava těžkými kovy
 • Nádor

A mnoho dalších faktorů. Ledviny by si měli pro svůj vlastní klid nechat zkontrolovat i lidé, kteří mají vysoký krevní tlak či cukrovku, protože i tyto zdravotní problémy mohou mít přímé dopady na jejich funkce.

jak léčit nemocné ledviny

Jak léčit nemocné ledviny?

Pokud máte nějaký problém s ledvinami, měli byste pravidelně docházet za specialistou, kterému se říká nefrolog. Ten bude sledovat váš krevní tlak a bude pravidelně dělat krevní testy a ultrazvuk. Díky těmto vyšetřením bude mít dobrý přehled o tom, jak se stav vašich ledvin vyvíjí v čase.

Také vám prospěje dieta, ve které nebude tolik soli a cukru. Udělat dobře vám může i květák, zvýšená konzumace borůvek, česneku, kuřecího masa, vaječných bílků, ananasu, zelí a podobně. Naopak se snažte vyhnout alkoholu, většímu množství kávy, polotovarům a podobně. Určitě nic nepokazíte ani dostatečným přísunem vody, které byste měli vypít alespoň 2,5 až 3 litry za den.

V případě, že se nejedná o vážné onemocnění ledvin, také zkuste přírodní doplňky stravy na podporu normálního stavu močového ústrojí, ledvin a prostaty, které obsahují komplex několika vitamínů a bylinek.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 06/2024