Nádor močového měchýře: Znáte příznaky?

Rakovina je nemoc, kterou nechce trpět nikdo z nás. Vlivem nevhodného životního stylu, ale i genetických predispozic, k ní však bohužel často dochází. Jedním z problémů, se kterým se můžete setkat, je nádor močového měchýře. Jak se projevuje? A dá se nějak léčit?

Rakovina je jedna ze současných civilizačních nemocí. Může se vyskytnout prakticky kdekoliv v těle a může se dále šířit organismem. (V takovém případě hovoříme o rakovině s metastázami.) V současné době existuje mnoho preventivních programů, které mají za cíl včas zachytit rakovinotvorné bujení. V některých případech ale k odhalení rakoviny přispěje jen náhoda.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 10/2023

Z toho důvodu je důležité všímat si všeho podezřelého, co se s vaším tělem děje. A hlavně, když už se tak stane, neměli byste oddalovat návštěvu lékaře. Když jde totiž o rakovinu, čím dřív se na ni přijde, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že se ji lékařům podaří úspěšně vyléčit.

Náhodně se obvykle přijde na nádor močového měchýře. Proto vám povíme, čeho byste si měli všímat a co se bude s největší pravděpodobností dít, když vám ho někdo doopravdy diagnostikuje.

nádor močového měchýře příznaky

Co je to nádor močového měchýře

Jak určitě víte, močový měchýř je něco jako sběrná nádoba na moč. Jakmile přijde čas, jdeme na toaletu, kde ho vyprázdníme, aby mohl pojmout další moč. Někdy se ale může stát, že se začnou buňky močového měchýře nekontrolovatelně množit. Tento problém postihuje obě pohlaví, ale u mužů je o něco častější.

Ne každý nádor močového měchýře je smrtelný. Hodně záleží na tom, jestli je zhoubný, nebo nezhoubný. To dovede posoudit lékař, který vás získá do své péče. Stejně jako u jiných druhů nádorů platí, že čím dřív se na něj přijde, tím je to pro pacienta lepší.

Příznaky

Zákeřnost nádoru močového měchýře spočívá v tom, že ho nemusí být snadné odhalit. Jeho projevy totiž můžete ignorovat, nebo přisuzovat něčemu úplně jinému.

Mezi symptomy karcinomu močového měchýře patří:

Platí, že v pokročilejších stádiích se příznaky rakoviny močového měchýře zhoršují. U mužů navíc spočívá riziko v tom, že své příznaky zamění za problémovou prostatu, která je v populaci normální. Proto, raději běžte k lékaři zbytečně, než abyste něco podcenili.

nádor močového měchýře příčiny léčba

Příčiny

Příčiny vzniku rakoviny močového měchýře nejsou úplně jasné. Odborníci se domnívají, že v tomto ohledu může hrát svou roli genetika. Dále se mezi rizikové faktory řadí i kouření, nebo pravidelné vystavování těla chemikáliím. 

Mezi rizikové faktory patří i pokročilejší věk, přítomnost anomálií močového měchýře, chronické onemocnění močového měchýře (infekce a podobně), nebo nedostatečný pitný režim. 

Jak léčit nádor močového měchýře?

Jakmile jde o rakovinu, nebo o jinou vážnou chorobu, je naprosto jasné, že vám s ní mohou pomoci jen lékaři, kteří mohou využít všechny myslitelné prostředky, které patří do konzervativní léčby. 

Nejprve vás pošlou na detailní diagnostiku, která obvykle zahrnuje cystoskopii (zavedení tenké sondy do močového měchýře) a některou ze zobrazovacích metod, mezi které patří i ultrazvuk močového měchýře. Součástí diagnostiky bývá i testování vzorku moči a v případě potřeby i biopsie

Co se týče léčby, nejčastěji se používá:

 • Operace
 • Chemoterapie
 • Biologická terapie
 • Radiační terapie

Jakmile se vyléčíte, myslete na to, že nádor močového měchýře se vám může v budoucnu vrátit. Z toho důvodu nezanedbávejte pravidelné kontroly. 

Co z toho plyne? Že o své močové ústrojí je potřeba se starat. Snažte se vyvarovat chemikálií, dodržujte zásady zdravého životního stylu, pijte dostatek tekutin, navštěvujte pravidelně urologa (a případně i nefrologa) a zkuste užívat přírodní doplňky stravy na močové cesty.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 10/2023