Klikva velkoplodá: Pomocník při zánětech

Pokud zaznamenáte první příznaky zánětu močových cest, je více než pravděpodobné, že se rozhodnete vyzkoušet klikvu velkoplodou, kterou si mnoho lidí plete s brusinkou. Co tento přírodní prostředek dokáže? A jaký je mezi brusinkou a klikvou vůbec rozdíl? Na to vše a mnohem víc se společně zaměříme v našem dnešním článku.

Na močové cesty se řadu let používá nespočet přírodních prostředků. Kromě kopřivy dvoudomé a přesličky rolní, které se připisují močopudné účinky, hovoříme například i o klikvě velkoplodé, která se celkem často zaměňuje za brusinky.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 06/2024

Vzhledem k tomu, že je klikva velkoplodá poměrně dobře dostupná, ale mnoho lidí vůbec netuší, co přesně jim může nabídnout, což může zahrnovat i informace o tom, proč je srovnatelně dobrá jako brusinky, dnes se na ni společně zaměříme blíže.

Tak se pohodlně usaďte a pojďte zjistit něco nového!

Co je to klikva velkoplodá?

Klikva velkoplodá je rostlina, která se celkem často zaměňuje s brusinkou. Patří do čeledi vřesovcovitých a je doma v rodině klikva. Jejím plodem jsou červené bobule, které se velmi podobají již zmíněné brusince.

Tato rostlina původně roste v Kanadě. Také se s ní ale setkáváme v některých částech Evropy a na západním pobřeží USA. Bobule mají nakyslou chuť. Vzhledem k tomu, že jsou plody této rostliny velmi dobře dostupné, často se přidávají do nejrůznějších doplňků stravy.

klikva velkoplodá močové cesty

Rozdíl mezi klikvou a brusinkou

I když jsou si klikva s brusinkou hodně podobné, je skutečně důležité dávat pozor na riziko záměny, protože nejde o to samé. Klikva mívá ve srovnání s pravou brusinkou mnohem větší bobule, které jsou navíc kyselejší. Na zdraví člověka má ale klikva velkoplodá hodně podobné účinky, takže se vůbec nemusíte bát sáhnout po přípravku, který ji má ve svém složení.

Zároveň platí, že doplněk stravy, který obsahuje klikvu velkoplodou, by neměl používat taková označení, která by mohla v lidech vyvolávat mylnou představu, že si kupují přípravek s obsahem brusinek.

Účinky klikvy velkoplodé

Klikva velkoplodá obsahuje antioxidanty, ale i široké spektrum dalších prospěšných látek, díky kterým je naprosto ideální pro využití v přírodní medicíně. Najdeme v ní například draslík a železo, hořčík a mnoho dalších složek. Také obsahuje hodně vitamínu C, takže podporuje organismus v boji proti zánětům.

V dávných dobách se klikva používala pro ošetřování ran. Dále mohla sloužit i jako prostředek proti kurdějím, které vznikaly při dlouhých plavbách na moři v důsledku nedostatku vitamínu C.

Záněty močových cest

Vzhledem k tomu, že se při infekcích močového ústrojí nejčastěji doporučuje konzumovat zvýšené množství vitamínu C, lze klikvu velkoplodou využít i v tomto náročnějším životním období. Především proto, že může tělo podpořit v tom, aby se s probíhající infekcí dokázalo vypořádat rychleji. Také může pomoci omezit nepříjemné pocity pálení a svědění během močení.

klikva užívání účinky

Jak ji užívat?

Klikva velkoplodá má široké spektrum využití. Nejčastěji ji ale lidé berou ve formě tobolek, které se dají sehnat ve volném prodeji v lékárně. Pokud však potřebujete trochu silnější kalibr, vyberte si takový doplněk stravy, který kromě klikvy velkoplodé obsahuje i další bylinky a látky na močové cesty, které nabídnou vašemu tělu komplexnější péči.

Rozhodně nešlápnete vedle, když klikvu doplníte ještě:

 • Medvědicí lékařskou (ta se však může užívat jen krátkodobě)
 • D-manózou
 • Přesličkou rolní
 • Kopřivou dvoudomou
 • Zlatobýlem

Bylinky mohou také pomoci ulevit ve chvíli, kdy vás trápí časté močení, které je způsobeno nezhoubně zvětšenou prostatou, jež činí potíže především mužům po padesátce.

Mezi bylinkami, na které byste se měli v takovém případě zaměřit, je například vrbovka malokvětá, kopřiva dvoudomá, slivoň africká, lykopen a saw palmetto. Opět tedy hledejte doplněk stravy na prostatu a močové ústrojí, který má všechny tyto látky ve svém složení.

Když navíc budete dbát na pečlivější intimní hygienu, budete chodit na toaletu, když ucítíte potřebu, a začnete dodržovat zásady správně nastaveného pitného režimu, ve kterém by mělo být dost vody a minimum alkoholu a kofeinu, vaše močové cesty vám za tuto extra snahu určitě poděkují.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 06/2024