Co je to retence moči: Příčiny, příznaky a léčba

Chce se vám příšerně na malou, ale když sedíte na toaletě, tak nemůžete začít? Případně, máte tak slabý proud moči, že vám vyprázdnění trvá skoro věčnost? Pak možná máte problém s retencí moči. Je to vážné? A co se s tím dá dělat?

Retence moči je problém, který si nevybírá. Postihuje jak muže, tak ženy. Jeho podstatou je nutkavý pocit, že se vám nepodařilo kvalitně vyprázdnit močový měchýř. Také můžete mít problém s tím, že vůbec nemůžete začít močit. Což je problematické nejen z fyziologického hlediska, ale i z pohledu psychiky.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 12/2023

Jelikož se o tomto problému na veřejnosti moc nemluví, můžete mít celkem oprávněný pocit, že je s vámi něco špatně. To následně může vést k nižšímu sebevědomí a k celkové bezradnosti, co si s tímto nepříjemným stavem máte počít.

Proto budeme rádi, když se začtete do následujících řádků, které vám pomohou najít správný směr.

slabý proud moči u mužů a žen

Co je to retence moči

Retenci moči rozdělujeme do dvou kategorií. První je akutní retence moči. Tou druhou je chronická retence moči. Ta akutní není příliš obvyklá. Na druhou stranu, pokud už se u někoho vyskytne, může ho dokonce ohrozit i na životě. Chronická retence moči sice nebývá tak vážná. Zase ale trvá dlouhodobě. A má širší spektrum příznaků.

Slabý proud moči u mužů a žen

Ačkoliv retence moči postihuje obě pohlaví, zažívá ji mnohem více mužů než žen. Zvlášť, pokud se podíváme do kategorie mužů středního věku a starších. Právě takto staří pánové mají dost často problémy s prostatou. Může být nezhoubně zvětšená. Ale nelze vyloučit ani vliv zánětu prostaty, či rakoviny prostaty. U žen může být naopak příčinou rakovina dělohy. Nebo zánět ve vaginální oblasti.

Příznaky retence moči

Akutní retence moči se projevuje náhlým, za to ale velmi silným pocitem, že se musíte jít okamžitě vymočit. Jenže, vaše tělo vás neposlouchá. Takže máte obrovský problém se vyprázdnit. Pokud u vás něco takového nastane, nejlepší je zavolat lékařskou pomoc. A to i přesto, že to může znít banálně. Pokud to necháte být, můžete i zemřít.

Chronická retence moči se oproti tomu projevuje:

Nejčastější příčiny

Když odhlédneme od příčin, kterým jsme se věnovali na základě specifik jednotlivých pohlaví, na vině může být blokáda v močovém ústrojí. Ta může být způsobená například močovým kamenem. Negativní vliv může mít i dlouhodobá zácpa.

léčba retence moči

Nežádoucí vliv může mít i široké spektrum léků. Namátkou bychom mohli zmínit antihistaminika, léky na Parkinsonovu chorobu, léky na uvolnění svalů nebo některá starší antidepresiva. Vyloučit nelze ani vliv nervových problémů. Ty může způsobit porod, nebo roztroušená skleróza. V neposlední řadě, na vině může být i operace.

Léčba retence moči

Pokud hovoříme o léčbě akutní retence moči, lékař vám v nemocnici zavede cévku, která vám pomůže s okamžitým vyprázdněním močového měchýře. Pokud tato metoda selže, nebo ji není možné aplikovat, lékaři přistoupí k chirurgickému zákroku.

U chronické retence moči se často používají léky. Také není na škodu absolvovat behaviorální, nebo jinou terapii, která vám pomůže vyřešit psychickou stránku tohoto poměrně delikátního problému. V krajních případech vám může lékař doporučit, abyste podstoupili operaci

I když se může zdát, že jde o neřešitelný problém, jakmile zjistíte, jak k němu máte přistupovat, bude to pro vás o hodně jednodušší. Rozhodně se ho ale nezkoušejte vyřešit bez pomoci odborníka. Ten vám také může doporučit dlouhodobé užívání doplňků stravy na močové cesty, které obsahují vitamíny a bylinky.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 12/2023