Je to malé, červené a roste to v lese. Co to je? Napoprvé vás možná napadnou jahody, nebo dokonce maliny. My se dnes ale budeme zabývat brusinkami. Proč? Protože brusinky jsou dobré na močové cesty. Což se hodí vědět jak ve chvíli, kdy je chcete ochránit, tak v situaci, kdy čelíte jejich infekci. Pokud si chcete otestovat, zda o nich víte vše, přečtěte si náš dnešní článek.
Brusinky u nás zrovna dvakrát nerostou. I přesto jsme se však naučili jim dát poměrně velký prostor v našich kuchyních. O tom svědčí popularita brusinkových džemů, džusů a sušených brusinek v koláčích a kaších.
⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení
- účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
- jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
- zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
- porovnání cen za denní dávku
naposledy aktualizováno 09/2024
Dámy, které často trápí zánět močových cest na ně navíc nedají dopustit ani během léčby. Ve spojení s dalšími léky a bylinkami, popřípadě i s cílenou změnou životního stylu totiž dovedou dost významně podpořit její pozitivní vliv.
Zda o brusinkách víte všechno, co je potřeba, zjistíte v následujících několika odstavcích.
Brusinky proti zánětům a infekcím
Brusinky jsou v současné době (podobně, jako jiné bobule) považované za jednu ze superpotravin. Kromě toho, že jsou krásné na pohled a velmi dobře chutnají jim připisujeme spoustu pozitivních účinků na lidské tělo a zdraví.
Říká se o nich, že:
- Pomáhají s léčbou infekcí močového ústrojí (na látky, které obsahují, se přilepí cizorodé látky, což jim znemožňuje přežít)
- Mají antioxidační účinky
- Snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob
- Podporují zdraví dutiny ústní
Kdy a jak často je jíst?
Brusinky si můžete dopřávat tak často, jak je vám libo. Pokud máte chuť, můžete si je dopřát ve formě brusinkového džusu, nebo jako čerstvé plody, kterými ozdobíte svou snídaňovou kaši. Kromě toho, že tak tělu dodáte spoustu vitamínu C, vitamínu K, vitamínu E, vitamínu A, zinku a sodíku mu ještě navíc doplníte vlákninu, horčík, vápník a fosfor.
Samozřejmě je ale možné po brusinkách sáhnout až ve chvíli, kdy cítíte počínající problémy s močovým ústrojím. V takovém případě bychom vám však spíše doporučili zaběhnout do nejbližší lékárny a koupit si volně prodejný potravinový doplněk. Kromě toho, že je na něm uvedené doporučené dávkování, které pokrývá jejich zvýšenou potřebu může být obohacen o další bylinky a tělu prospěšné látky, které mu udělají dobře.
Sušené brusinky
Pokud vám nevadí trochu experimentovat, zkuste na močové cesty sušené brusinky. Ty ale oproti těm čerstvým nemusí být tak účinné, protože už v nich nenajdete šťávu. Ačkoliv vám jejich užívání rozhodně nijak neublíží, z našeho úhlu pohledu mají větší efekt při redukčních dietách.
Brusinkový čaj
Dvě mouchy jednou ranou zabijete v případě, že vsadíte na urologický brusinkový čaj. Jelikož během zánětu močových cest potřebujete trochu více pít (abyste z těla a především z močových cest vyplavili všechno, co do nich nepatří) a zároveň potřebujete vytěžit maximum pozitivních účinků z těchto na první pohled atraktivních bobulí, popíjení čaje z nich je skvělá cesta, jak tohoto cíle nenuceně dosáhnout.
Závěr
Brusinky jsou bohatým zdrojem vitamínů a dalších pro tělo důležitých látek. Zároveň je můžete jíst (či pít) kdykoliv jen chcete. Na druhou stranu, samy o sobě k léčbě infekcí močových cest obvykle nestačí. (Zvlášť, pokud se rozhodnete užívat je sušené.) Proto bychom vám je doporučili jako prostředek pro podporu jiné cílené léčby.
⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení
- účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
- jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
- zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
- porovnání cen za denní dávku
naposledy aktualizováno 09/2024