Co o nás prozradí barva moči?

Moč je tekutina, o které se v dobré společnosti příliš nemluví. Což je jeden z důvodů, proč se mnoho lidí stydí hovořit o svých potížích s únikem moči, nebo s prostatou. V některých případech by ale bylo dobré změnit staré pořádky a udělat alespoň menší osvětu. Je totiž velmi důležité vědět, co o nás prozradí naše barva moči. 

Že je moč indikátorem zdraví člověka se vědělo už v dobách, kdy si mohli lidé nechat o moderní medicíně jenom zdát. Její průzračnost, zápach a barva mnohdy navedly zkušeného léčitele, nebo doktora k primární příčině zdravotního problému. Což přispělo k úspěšné záchraně mnohých lidských životů. (I ve středověku existovaly nemoci, jako třeba cukrovka, nebo infekce močových cest.)

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 07/2024

I když by se mohlo na první pohled zdát, že my jsme v rámci odbornosti a vědění už někde mnohem dál, zkoumání moči se věnujeme také. Zkrátka a jednoduše proto, že naprosto spolehlivě odhalí, co se v našem těle děje. (Někdy v moči objevíme nadměrné množství bílých krvinek, jindy zase krev.)

Ačkoliv na studium moči potřebujete mít odbornější znalosti, v dnešním článku vám prozradíme, jak podle barvy alespoň rámcově poznat, co s vámi je.

barevná moč

Jaká je správná barva moči?

Ačkoliv chodíme vykonávat naši malou potřebu několikrát za den, jen málokdo ví, jak by měla moč zdravého člověka správně vypadat. 

To, že jste v pořádku poznáte tak, že bude:

 • Světle žlutá
 • Bez zápachu
 • Prostá kalu a jiných viditelných sedimentů

Nemusíte se znepokojovat ani v případě, že bude vaše moč o kapku žlutější a tmavší. Ačkoliv nejde o úplně ideální stav, stále nejde o nic, kvůli čemu byste se měli začít jakkoliv znepokojovat.
V případě, že je vaše moč prakticky nerozeznatelná od vody (je průhledná a bílá), jde o známku nadbytečného pitného režimu. V takovém případě se hodí ve svém dosavadním úsilí o hydrataci organismu trochu ubrat.

Co o nás prozradí barva moči?

Jak už bylo řečeno, podle toho, jakou máte barvu moči lze poznat skutečně ledacos. Například to, zda máte zánět močových cest, nebo máte plně funkční močové ústrojí. Také z ní vyčtete to, jak moc přes den pijete (nebo nepijete), nebo zda vám fungují některé důležité orgány.

Žlutá moč

Žlutá barva moči je základ, ze kterého se obecně při její diagnostice vychází. Správně by měla být světle žlutá, ale na barevném spektru může přecházet až do intenzivně tmavě žluté.

V případě, že je vaše moč neobvykle sytě žlutá, poměrně často to poukazuje na špatně nastavený pitný režim, během kterého dochází k nedostatečnému přísunu tekutin. Také ale může jít o způsob, jak se tělo zbavuje nadbytku vitamínů skupiny B, které jsou rozpustné ve vodě. 

Zelená moč

Zelená může být voda po vařeném špenátu, nebo pivo na zelený čtvrtek. Ale zelená moč? Ano, občas se to stává. Jde ale o velmi vzácné případy, které jsou většinou vázané na přítomnost potravinářského barviva. Zelenou moč můžete mít krátkodobě i po některých zobrazovacích testech, které vyžadovaly použití nějaké kontrastní látky. Velmi zřídka může jít i o jev, který je způsobený bakteriální infekcí.

Hnědá moč

Hnědá barva moči je ještě o dost povážlivější než oranžová. Protože poukazuje na ještě vyšší stupeň dehydratace vašeho těla. Pokud jste tedy dlouho nic nepili, rozhodně to urychleně napravte. S touto barvou moči se můžete setkat i v případě, že užíváte některé druhy léků.

Hnědou moč ale může způsobit i:

 • Nadměrné množství rebarbory
 • Konzumace fava fazolí
 • Aloe
 • Porfyrie
 • Onemocnění jater

Oranžová moč

Oranžová moč je ve většině případů známkou dehydratace. To znamená, že byste si měli okamžitě nalít minimálně jednu plnou sklenici vody a v dohledné době ji vypít až do dna. (U toho také zrevidujte svůj denní pitný režim.) 
Nemusí jít ale o jedinou příčinu tohoto problému. V případě, že dlouhodobě pozorujete světlejší stolici, může jít o signál, že máte problémy s játry, nebo žlučníkem. (Jak totiž víme, barva žluči je nápadně nažloutlá.) Také může jít o doprovodný jev onemocnění žloutenkou.

červená barva moči

Černá moč

Tak, jako se málo setkáváme s modrou, nebo se zelenou  močí, podobně vzácná je i černá moč. Což může být pro nejednoho z nás poněkud znepokojivé.
Faktem ale je, že moč nemusí být v pravém smyslu černá. Může být tmavě červená, nebo hodně tmavě hnědá. V každém případě není tento stav zcela normální, takže bychom vám silně doporučili neprodleně vyhledat vašeho lékaře.

Kalná moč

Za kalnou moč označujeme vše, co není zcela dokonale průhledné. Na vině může být špatná funkce močového ústrojí, přítomnost bílkovin, aktuálně probíhající onemocnění nebo krev.

Závěr

Nyní už víte, že úplně bílá moč není zcela správná. Znamená to totiž, že příliš zatěžujete své močové ústrojí. (Čímž můžete přispět k jeho kolapsu, nebo v důsledku tohoto procesu přijdete o důležité vitamíny a minerální látky.) 

Pokud je vaše moč v různých odstínech světle žluté bez kalu, je situace více méně v pořádku. Tmavě žlutá, oranžová a hnědá moč může signalizovat dehydrataci. Ne vždy se musíte znepokojovat i zelenou, nebo modře zabarvenou močí. Červená, růžová a černá moč jsou však naprosto jastým indikátorem toho, že musíte vyhledat zkušeného lékaře.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 07/2024