Je časté močení v těhotenství normální?

Těhotenství je období, během kterého ženu čeká dost zásadních změn. Zatímco některé mohou být příjemné (například těšení se na rostoucí dítě), jiné už zase tak moc ne. Kromě toho, že budete náchylnější k různým infekcím, budete otékat a patrně se budete po nějakou dobu potýkat s nevolnostmi způsobenými hormony, čeká na vás v těhotenství i častější močení. Co s tím?

Na to, abyste alespoň trochu tušila, co vás čeká po početí dítěte nemusíte být ani těhotná. Rozkolísané hladiny hormonů vám způsobí častější nutkání močit i pár dní před začátkem periody. Natož po jejím vynechání. 

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 04/2024

To nejtěžší vás ale v tomto ohledu stále ještě čeká. Prakticky až do konce těhotenství a nějakou dobu po něm se budete potýkat s častějším močením a dalšími ne zrovna příjemnými jevy, jako je například inkontinence, nebo oslabení pánevního dna. (Na což mimochodem skvěle pomáhají Kegelovy cviky. Už jste o nich četla?)

V dnešním článku si proto povíme, co časté močení v těhotenství způsobuje a na co si dát pozor.

močení v těhotenství

Co způsobuje časté močení během těhotenství?

Častější močení v průběhu těhotenství nemá jen jednoho hlavního původce. To znamená, že větší potřebu močit způsobuje na začátku a ke konci těhotenství něco trochu jiného.

Důvody, proč k tomuto jevu dochází jsou:

  • Nárůst hladiny progesteronu
  • Nárůst HCG (Human chorionic gonadotropin)
  • Větší zavodnění organismu
  • Velký plod (v pozdější fázi těhotenství), které tlačí na močový měchýř

Je potřeba ho řešit?

Jelikož všechny výše uvedené důvody jsou naprosto fyziologické (a pro úspěšné těhotenství nezbytné), nejde o nic, kvůli čemu byste se měla nějak znepokojovat.

Možná se stane, že vás v některé fázi těhotenství překvapí i nápadně oslabené pánevní dno, které je jedním z hlavních důvodů močové inkontinence. Nutno dodat, že i to je během těhotenství normální, protože tělo uvolňuje další prostor pro dítě (což by v případě, kdy by vše pevně drželo na místě zrovna dvakrát nešlo) a zároveň je to jeho způsob, jak se připravit na blížící se porod. (Opět platí, že se musí vaše tkáně povolit a zpružnit. Jinak by se dítě nedostalo ven.)

Ovšem, to, že jste těhotná neznamená, že nemůžete trpět zánětem močového ústrojí

Že jde právě o tuto zdravotní potíž poznáte tak, že:

  • Má moč neobvyklou barvu (je hodně koncentrovaná, nebo jsou v ní stopy krve)
  • Moč dost výrazně páchne
  • Cítíte pálení v močové trubici
  • Cítíte bolest během močení

V takovém případě je určitě moudré navštívit vašeho ošetřujícího lékaře, který vás vyšetří a naordinuje vám nejvhodnější léčbu.

brusinky na močové cesty

Pomohou bylinky

Nejedna těhotná žena zjišťuje, že se musí během těhotenství vzdát (prakticky) všech volně prodejných, ale i na recept prodávaných léčiv. To samé platí i o některých bylinkách, které mají příznivý vliv na lidskou vitalitu a zdraví. (Mohou například ohrožovat správný vývoj některých funkcí dítěte, nebo mohou hrozit způsobením potratu.)

Proto byste si měla dávat extrémně dobrý pozor na to, co se rozhodnete užívat a v jakém množství. (O vašich krocích by navíc měl vždycky vědět lékař.) 

Co se týče možných způsobů řešení, pomoci by vám mohly brusinky, které přispívají k normálnímu fungování močových cest. Vadit by nemělo ani popíjení šípkového čaje (který je bohatým zdrojem vitamínu C), čaje z lichořeřišnice a maliníku. Pro naprostou jistotu se však opět poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který vám v případě nutnosti buď nasadí krátkodobě antibiotika, nebo vám poradí jinou, šetrnější a zároveň pro vás oba zdravotně nezávadnou léčbu.

Závěr

Ačkoliv je časté močení během těhotenství naprosto normální, je potřeba dávat pozor na záněty močových cest, které plně využívají snížené funkce vašeho imunitního systému. V případě, že se u vás prokáže, dávejte velký pozor na to, co se sebou děláte. (Z toho důvodu buďte ve stálém spojení se svým lékařem.) V ostatních případech však můžete být v klidu, protože tento problém k fyziologickému těhotenství jednoduše patří.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 04/2024