Noční pomočování u dospělých i dětí: Jak s ním skoncovat?

Spánek by měl být časem, během kterého si naše tělo a mysl dokonale odpočine. Co když ale ranní vstávání doprovází probuzení do mokré postele? Pokud vás tento problém trápí a nevíte, jak se ho dá zbavit, dáme vám pár tipů v našem dnešním článku.

Ve společnosti se tak nějak předpokládá, že jakmile se naučíme mluvit, sami jíst a zavazovat si tkaničky, jsme zodpovědní za to, abychom dokázali ovládnout některé tělesné procesy. Nejčastěji pak vylučování. Každý dospělý by měl poznat, že se mu chce na toaletu a měl by se ve vhodný okamžik omluvit a odběhnout tam, kam i král musí sám. 

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 10/2023

I přesto se ale někdy stane, že dojde k nečekanému úniku moči. Třeba kvůli močové inkontinenci, která trápí lidi s oslabeným svalstvem pánevního dna. Zatímco se ale tato problematika ještě relativně toleruje, u nočního pomočování u dětí a dospělých je to zcela jinak. A to i přesto, že v daném čase nemáme nad svým tělem vůbec žádnou kontrolu.

Pojďte noční pomočování u žen, mužů a dětí pochopit. A podnikněte kroky, které vám s ním pomohou.

pomočování u mužů

Proč dochází k nočnímu pomočování

Většina lidí si noční pomočování spojí hlavně s dětským věkem. Případně i se starším věkem, kdy lidé často ztrácejí nad svým vylučováním opět kontrolu. Ve skutečnosti se ale může noční pomočování objevit ve kterémkoliv lidském věku. Někdy je příčina v psychice. Nelze ale vyloučit ani vliv vážnějších zdravotních komplikací, které je nutné začít řešit.

Pomočování u mužů

Jednou z možných příčin nočního pomočování u mužů je nahromaděný stres z práce, nebo z dalších segmentů života. Dále se může negativně projevit užívání některých léků. Typicky třeba léků na nespavost, nebo léků, které se předepisují na vyšší krevní tlak a kardiovaskulární choroby

Pomočování u žen

I na ženy mohou mít negativní dopady léky, které jsme zmínili v případě nočního pomočování mužů. Také je ale mohou ovlivnit psychofarmaka a hypnotika. Vliv na pomočování žen může mít i menší objem močového měchýře, či genetika.

pomočování u žen

Pomočování u dětí

I u dětí má noční pomočování mnoho různých příčin. V tomto věku se ale mohou projevit i vážné nemoci, kterých jste si jako rodiče nikdy dříve nevšimli. Noční pomočování u dětí může mít kořeny v cukrovce 1. typu. Dalším rizikovým faktorem je chronická zácpa, která tlakem působí na močový měchýř. Také může jít o zpomalenou komunikaci mezi dětským mozkem a močovým měchýřem, která se v některých případech vyvíjí o trochu déle než je obvyklé. Problémy s nočním pomočováním ale mohou mít i děti s ADHD a děti, které pijí nápoje s nadbytkem kofeinu a nasycené limonády.

Pomočování po alkoholu

Noční pomočení může být následkem předešlé bujaré noci. V první řadě, po alkoholu se vám bude chtít častěji na toaletu. (Stejně, jako po kofeinu.) Zvýšená hladina alkoholu v krvi navíc může způsobit hluboký spánek. A případně i uvolnění svalů. Včetně těch, které ovládají močový měchýř. Proto je možné, že se vám v noci stane nehoda.

pomočování po alkoholu

Léky proti pomočování

Řada lidí se při nočním pomočování spoléhá na léky. Není to ale jediná cesta, po které se můžete spolu s vašimi dětmi vydat. V první řadě zkuste zajistit, abyste vy, nebo vaši potomci nepili alespoň 2 hodiny před spaním. Také omezte, nebo úplně vyškrtněte nápoje s kofeinem, alkoholem a sycené limonády. Dětem také hodně pomůže, když je podpoříte v tom, aby chodily v noci na záchod. Třeba tím, že jim do chodby nainstalujete lampičku. Pomáhá i vyprázdnění močového měchýře před spaním. 

Dospělým může pomoci, když si do postele pořídí speciální podložku, která chrání matraci a zároveň urychluje schnutí. Případně si kupte speciální prádlo ze savého materiálu, které vám dodá větší pocit jistoty. 
Je extrémně důležité, aby se u vás doma nestalo noční pomočování symbolem posměchu a úšklebků. Pro člověka, kterému se to děje, a to ať už je malý, nebo dospělý, je to velmi nepříjemné i bez vašich ionizujících poznámek. V případě, že by se problém v průběhu času nijak nelepšil, navštivte lékaře, který provede několik jednoduchých vyšetření, která mají za cíl najít pravou příčinu přetrvávajících obtíží. Také vyzkoušejte dlouhodobé užívání doplňků stravy na močové cesty, které obsahují bylinky. A věřte, že jednoho dne bude zase dobře.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na časté močení

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 10/2023